IMG_7887 [1]Тепер поговоримо про друге базове поняття в теорії фотографії — про час витримки . Що це таке, які бувають витримки і що залежить від виставленого значення витримки? Давайте розберемося.

Для розуміння суті витримки в фотографії я простими словами поясню, що це таке.

Витримка

— це відрізок часу, протягом якого затвор фотоапарата залишається відкритим. Тобто протягом цього часу світло проходить через об’єктив і потрапляє на матрицю фотоапарата, малюючи зображення. Таким чином, значення витримки безпосередньо впливає на кількість світла, що пройшло через об’єктив. Саме тому витримка, так само як і діафрагма є основним поняттям в фотографії.

Час витримки позначається у вигляді дробу і позначає частки секунди. Великі витримкитривалістю більше 1 секунди виражаються у вигляді цілих чисел. Для прикладу наведемо приклад шкали значень витримки, яка використовується в сучасній цифровій фотографії. Деякі проміжні значення витягів пропущені.

1/1000 (1/1000 c)

1/500 (1/500 с)

1/250 (1/250 с)

1/125 (1/125 с)

1/60 (1/60 с)

1/30 (1/30 с)

1/15 (1/15 с)

1/13 (1/13 с)

1/10 (1/10 с)

1/8 (1/8 с)

1/6 (1/6 с)

1/5 (1/5 с)

1/4 (1/4 с)

1/2 (1/2 с)

1 » з

2 » з і т.д.

exposures [1]Запам’ятовуємо закономірність: за умови незмінних параметрів зйомки, чим більше витримка, тим фотографія вийде світліше; якщо скоротити витримку, малюнок вийде темніше. Тому в темних приміщеннях доводиться виставляти велику витримку, а в яскравий сонячний день — короткую.Прімери фотографій з різними значеннями витримки і зміною при цьому яскравості фотографій ілюструє картинка нижче.

Що ще залежить від часу витримки при зйомці? Змінюючи значення витримки, ви можете показати рух в кадрі — або заморозити рухомі об’єкти в кадрі ( «зупинити» рух), або навпаки зробити рухомі об’єкти дещо розмитими. Якщо в кадр потрапляють рухомі об’єкти, то за той момент, поки відкритий затвор фотоапарата, вони встигають переміститися з однієї точки в іншу.

Чим коротше витримка, тим статичнее виходить фотографія. Якщо виставити довгу витримку , то рухомий об’єкт розмажеться в кадрі в напрямку свого руху. Це відбувається, тому що за час витримки рухомий об’єкт встигає проекспоновані або «проявитися» в різних точках кадру. Тому прийом з довгою (великий) витримкою часто застосовують для творчої зйомки. Про це докладніше читайте в наступних статтях на сайті studyfoto.ru.

Приклади зйомки з різними значеннями витримки дивіться на фотографії внизу. Це класичний приклад зі зйомками рухомої води.

shutter-speed-1 [1]

Довга і коротка витримка.

Вам часто доводиться чути такі поняття як «довга витримка» і «коротка витримка» . Яку витримку вважати довгою, а яку — короткою? Все відносно. Ось, наприклад, 1 секунда. Вам здається, що це дуже швидко, але для фотографа 1 секунда — це довго. Така витримка вважається довгою.

f4ab936513a9 [1]У звичайних умовах зйомки статичних об’єктів нормальними, робочими значеннями витримки є 1/80 — 1/320. Заморозити швидкий рух (бризки води, що біжить) можна на витягах від 1/500 і до надкоротких витягів в 1 / 1000-1 / 8000, наприклад. Витяги на відрізку від 1/50 і приблизно до 1 з використовуються для відображення руху — плинності води, наприклад. Довгі витримкименше 1/50 також застосовуються для зйомок нічного пейзажу, Фрізлайт і стробізм. Детальніше про ці поняття читайте скоро в моїх статтях. Наддовгі витримки дозволяють відобразити, наприклад, рух зірок на нічному небі.

Більш докладно про маленькі хитрощі і «фішечки» по використанню витримки я буду розповідати в своїх відеокурси. Скоро готується до випуску Базовий курс для початківців фотографів, слідкуйте за оновленнями.