Зі статті «Простими словами про діафрагму» ви вже дізналися про те, що таке діафрагма і як її параметри впливають на результати зйомки. Тепер пора навчитися виставляти параметри діафрагми на вашому фотоапараті і застосовувати отримані знання на практиці! Як виставляти діафрагму.

Так вийшло, що весь той час, що я займаюся цифровою фотографією, я знімаю на камери Canon. Тому радійте, власники Кенон, вас я зможу провести буквально по кроках! Володарям фотоапаратів Nikon, Sony, Olympus, Pentax і ін. Я зможу допомогти тільки загальними порадами. Насправді принципово управління цифровими зеркалками різних брендів мало чим відрізняється. Відрізняється лише розташування кнопок і функцій в меню. Я впевнена, з цим ви швидко розберетеся — книжечка-інструкція до вашої камері вам в помощь!

ZURTOP1 [1]

Спосіб виставлення значень діафрагми на фотоапараті ми будемо розглядати на прикладі цифрових дзеркальних камер Canon 450D і Canon 550D, оскільки це найпоширеніші моделі серед любителів і початківців фотографів.
Для початку подивимося, в яких взагалі режимах камера дозволить нам керувати діафрагмою. Зверніть увагу на обертається коліщатко на верхній частині фотоапарата — це перемикач режимів зйомки.

canon_eos-450d-kit-ef-50mm-f14-usm_2_extra [1]Тепер подивіться на дисплей фотоапарата: у верхній частині екрану ви бачите два прямокутника. Нам потрібен правий верхній, саме в ньому відображається значення діафрагми F.

Тепер попереключать між різними режимами зйомки. Як ви бачите, в більшості з них правий верхній прямокутник залишається порожнім, тобто камера сама встановлює параметри зйомки і не вважає за потрібне повідомляти нам про виставлених значеннях. Тільки в двох режимах — Av (пріоритет діафрагми) і M (ручне налаштування) ми можемо управляти діафрагмовим значенням.

Як виставляти діафрагму в режимі пріоритету діафрагми Av.

ZURTOP2 [1]Сенс цього режиму полягає в тому, що ми самі встановлюємо значення діафрагми, а автоматика фотокамери підбирає підходящу витримку. При цьому правий верхній квадратик містить діафрагма і підсвічується (тобто активний). Це означає, що при переміщенні коліщатка управління, зазначеного на зображенні, ви будете відкривати або закривати діафрагму.

Потренуйтеся виставляти діафрагму таким способом і подивіться, як при цьому ваш фотоапарат змінює значення витримки (показується на дисплеї в лівому верхньому квадратику, поруч із значенням діафрагми).

Як виставляти діафрагму в ручному режимі зйомки.

При перемиканні фотоапарата в мануальний режим на дисплеї автоматично підсвічується значення витримки (значення в лівому верхньому квадратику). Це означає, що при обертанні коліщатка — перемикача налаштувань експозиції буде змінюватися тільки значення витримки. Як же виставити діафрагму?

canon_eos-450d-kit-ef-50mm-f14-usm_2_extra1 [1]Все дуже просто! Для цього необхідно великим пальцем затиснути кнопку Av (показана на малюнку) і утримуючи її в такому положенні, підкрутити коліщатко експозиції, змінюючи тим самим значення діафрагми.

А тепер найцікавіше. Я дам вам невелике домашнє завдання.

Щоб закріпити отримані знання про діафрагму і про те, як її встановлювати, як мінімум 3 знімальних дні знімайте тільки в режимі Av (пріоритету діафрагми). Спробуйте зняти один і той же сюжет з різними значеннями діафрагми: F = min, F = 6.3, f = 9, f = 11.

F = min це мінімально можливе для вашого об’єктива. Для кутових аматорських об’єктивів це зазвичай 3.5-5.6, для більш светосильной оптики — від 1.2 до 2.8.

Пам’ятайте порада: якщо хочете сильніше розмити задній план, сильніше відкрийте діафрагму (значення від 1.2 до 5.6); якщо хочете максимально різко показати всі об’єкти в кадрі, закрийте діафрагму до значення не менше 8.0).

Якщо у вас з’явилися якісь питання щодо виставлення діафрагми, задавайте їх у коментарях до статті. Також хотілося б побачити ваші перші знімки з різним значенням діафрагми.

Вдалих вам знімків!