1-preview1Ні для кого не секрет, що для отримання хорошої фотографії життєво необхідне правильне освітлення. Але фотографам часто доводиться працювати в умовах, коли світла недостатньо, особливо це стосується репортажних зйомок (концерти, весільні банкети, дитячі ранки та ін.). Звичайно, можна використовувати спалах, але не все так просто. Як фотографувати без спалаху.

Спрямований (спалах на об’єкт) або відбитий (від стелі або стіни) світло від зовнішнього спалаху можна використовувати для отримання якісних фотографій, за умови, що ви знімаєте в невеликому приміщенні. Коли ж справа доходить до зйомки в великих залах, однією спалахом не обійтися — весільні фотографи для освітлення на банкеті використовують від 2 до 4 джерел світла. На великому концерті взагалі зі спалахом робити нічого — вона марна проти професійного освітлення на сцені.

Ще одна проблема використання спалаху полягає в тому, що світло від спалаху є штучним і «вбиває» атмосферу . Особливо це стосується так званої «спалаху в лоб» .

Спалах з положення «на камері», спрямована під кутом 90 градусом прямо на об’єкт зйомки, робить ваші фотографії плоскими. Особливо це помітно при використанні вбудованого спалаху. Це відбувається тому, що спалах висвітлює тільки предмет, що знаходиться на передньому плані, і тим самим «вбиває» глибину знімка. У підсумку виходить фотографія з плоским світлом і дуже темним тлом.

Інший побічний ефект спалаху — це відволікаючий імпульс яскравого світла . І якщо дорослі люди не так бурхливо на нього реагують, то ось діти дошкільного віку можуть реагувати по-різному. Хтось буде відволікатися на світло спалаху під час важливого виступу, хтось буде боятися вас і вашу камеру, а хтось поскаржиться, що у нього «болять очі» від вашої спалаху.

І, нарешті, в особливо важливих випадках вам взагалі заборонять використовувати спалах(в церквах, музеях, театрах і навіть в деяких РАЦСах)

Що ж робити, коли немає можливості використовувати спалах? Як отримати хороші фотографії в умовах низької освітленості без використання спалаху? Отже, якщо ви опинилися на концерті, барі або в іншому погано освітленому приміщенні, ваша основна задача при виставленні налаштувань — пропустити якомога більше світла . При цьому відразу можна починати пробувати настройки експозиції з виставленим ISO 400, не менше.

Насамперед потрібно максимально відкрити діафрагму, тобто виставити мінімальне диафрагменное значення (f = 3.5 — 1.8 або навіть менше, якщо використовуєте більш яскравий об’єктив).

Якщо фотографії все ще виходять темними, подовженими витримку . При цьому подовжувати витримку ви зможете тільки до певного значення, яке залежить від швидкості руху в кадрі (на недостатньо короткій витримці вийдуть «змазування») і фокусна відстань об’єктива (правило золотого витримки). Я відштовхуюсь від оптимального значення витримки 1/125 с, далі можна подовжувати аж до 1/30 с, але перевіряйте отриманий результат на предмет появи «смаза» і «розмитістю».

Якщо ви помітили, що стало помітно тремтіння камери ( «шевеленка»), то зверніть увагу на те, в якій позі ви фотографуєте , можливо у вас порушена рівновага, і через це камера тремтить в момент зйомки.

Отже, діафрагма відкрита до межі, довше витримку вибирати ризиковано, фотографії все одно виходять темними.

Останній крок — виставляємо підвищене значення ISO (від 800 аж до 6400, в залежності від можливостей вашого фотоапарата). Тим самим ви підвищите чутливість сенсорів камери до світла, що дозволить уникнути недоекспонованих кадрів. Звичайно, при дуже високому ISO ви неминуче будете отримувати «гучні» фотографії.

Але якщо на максимально відкритій діафрагмі і граничному значенні витримки вам все одно доводиться задирати ISO — діватися нікуди. Краще хоч якось отримати кадр, ніж упустити момент зйомки. Шуми на фотографіях можна прибрати або зменшити при подальшій обробці в програмах Lightroom, Photoshop, Noise Ninja або Neat Image.

Або, врешті-решт, перевести фотографії в ч / б і звалити все на стилізацію і авторську задумку.

3-noisy3-denoised

 

 

 

Зліва: з шумом. Справа: відновлена

Повторимо викладений алгоритм підбору налаштувань експозиції в умовах низького освітлення при зйомці без спалаху .

Якщо ви знімаєте в мануальному (ручному) режимі М :

 1. Відкриваємо діафрагму до межі
 2. Подовжуємо витримку, наскільки це дозволяють умови зйомки
 3. Підвищуємо ISO, поки не отримаємо нормально освітлений кадр
 4. Знімаємо в форматі RAW, це полегшить вам життя при обробці фотографій
 5. Погашаємо шуми при обробці фотографій

 

Якщо ви знімаєте в режимі пріоритету діафрагми (Av або A):

 1. Відкриваємо діафрагму до межі
 2. Підвищуємо ISO, поки не отримаємо нормально освітлений кадр без «смаза» (значення витримки приблизно 1/60 с- 1/200 с)
 3. Знімаємо в форматі RAW, це полегшить вам життя при обробці фотографій
 4. Погашаємо шуми при обробці фотографій

 

Якщо ви знімаєте в режимі пріоритету витримки (Tv або S):

 1. Виставляємо гранично довгу витримку, при якій не буде «смаза» на фотографії
 2. Підвищуємо ISO, поки не отримаємо нормально освітлений кадр
 3. Знімаємо в форматі RAW, це полегшить вам життя при обробці фотографій
 4. Погашаємо шуми при обробці фотографій