img_06 [1]В сучасних дзеркальних камерах фотографу надається можливість використовувати до півсотні точок фокусування . А виробники камер запевняють, що автоматика вміє безпомилково визначати найбільш значущі об’єкти, які повинні потрапити в фокус. Але не все так просто. Вибір точки фокусування.

Наведення фокуса дозволяє розставити потрібні акценти в зображенні, яке ви хочете отримати. Тому традиційно в фокусі опиняються головні дійові особи і об’єкти. Як зробити так, щоб непотрібні і незначні деталі на фотографії залишилися без уваги?

Вибір точки фокусування

Як ви вже могли помітити, я не прихильник використання автоматики фотоапарата, тому що вручну можна зробити те, до чого камера не зможе «додуматися». Давайте розглянемо, як правильно виставити точку фокусування на дзеркальному фотоапараті і як правильно користуватися цим інструментом наведення різкості.

Як правило, ваша камера надає вам можливість вибрати одну окрему точку фокусування або все відразу. Якщо ви вибираєте фокусування по одній точці , то це означає, що в різкості виявиться тільки ту ділянку зображення, який збігся зі встановленою точкою фокусування у видошукачі. Якщо ж встановлена фокусування по всіх точках , то автоматика фотоапарата буде на свій розсуд вибирати точки наведення різкості (одну, дві або всі відразу) відповідно до встановленими інтелектуальними алгоритмами.

bg_img2 [1]Фокусування по всіх точках. Цей автоматичний режим не завжди спрацьовує так, як вам хочеться. Наприклад, якщо ви задумали зняти портрет з маленькою глибиною різкості (з сильно розмитим фоном), автофокусування по всіх точках може зіпсувати вам задумку. Алгоритм автоматичного вибору точок фокусування в кадрі може навести різкість на непотрібні об’єкти на середньому і дальньому плані. В результаті у вас не вийде знімок з однорідно розмитим фоном позаду моделі.

Автофокус по всіх точках хороший у випадках, коли ви не хочете втрачати час на перекомпонування кадру вручну, коли в кадрі багато об’єктів і події швидко змінюються з плином часу, тобто коли потрібна швидка реакція на те, що відбувається навколо. Тому вибирати фокусування по всіх точках я рекомендую при зйомці спортивних подій, особливо командних спортивних ігор. Також автофокусування по всіх точках може стати в нагоді в репортажної зйомки.

How_to_use_focus_lock_digital_camera.closeup_1 [1]Одна центральна точка фокусування. Рекомендую вам привчати себе знімати саме з однією точкою фокусування 95% випадків. Причому краще всього вибирати центральну точку фокусування. Чому я раджу вибирати саме центральну точку? Тому що її використовувати найпростіше. Я думаю, більшість з вас в стані інтуїтивно визначити, де знаходиться центр кадру в момент відстеження процесу зйомки через видошукач.

Техніка наведення різкості по центральній точці з використанням автофокусу така:

  1. Вибираєте головний об’єкт, на який необхідно навести різкість
  2. Ставите цей об’єкт в центр кадру, тобто поєднуєте його з центральною точкою фокусування
  3. Блокуєте автофокус, наполовину натиснувши кнопку спуску
  4. Перекомпоновувати кадр на свій розсуд, не змінюючи відстань до об’єкта і не чіпаючи кільце масштабування на об’єктиві
  5. Дотискати кнопку спуска

В цьому випадку у вас виходить фотографія з гарантовано різким головним об’єктом зйомки. При цьому інші об’єкти в кадрі залишаться в зоні нерізкості.

324887.image2_ [1]Одна нецентральних точка фокусування. Вибирати одну точку фокусування в якійсь певній частині кадру в більшості випадків не має ніякого сенсу. Так, в ситуації, коли ви скомпонували кадр, де головний об’єкт виявився не в центрі, і тільки тому вирішуєте виставити одну бічну точку фокусування, виглядає абсолютно безглуздо. Набагато простіше використовувати алгоритм блокування фокуса , описаний вище.

Інша справа, якщо у вас досить статична зйомка зі штативом, ви знімаєте нерухомі предмети з дуже маленькою глибиною різкості (на відкритій діафрагмі , довгофокусним або макро об’єктивом ). В такому випадку вам зручніше скомпонувати кадр, потім в налаштуваннях точок фокусування вибрати ділянку зображення для наведення різкості (він зазвичай знаходиться не по центру кадру) і, не змінюючи положення камери і предметів зйомки, зробити серію кадрів.

У таких специфічних випадках іноді навіть простіше перемкнутися в режим ручного фокусування, але це вже тема для окремої розмови.

Хороших вам знімків!