Напевно ви чули, що деякі об’єктиви в простолюдді називають «портретник» або портретними об’єктивами . Ця назва ніби підкреслює, що вони ідеально підходять для зйомки людей. Давайте розберемося, що це за об’єктиви і в чому їх особливість? Портретний об’єктив.

Найчастіше «портретником» називають об’єктив з фіксованою фокусною відстанню 50 мм, більше відомий як полтинник. Справа в тому, що об’єктив з фокусною відстанню 50 мм має такий же кут огляду, як людське око. Решта ж об’єктиви «бачать» або більше, тобто мають більший кут огляду (ширококутні), або менше, тобто мають менший кут огляду (довгофокусні).

% D0% BF% D0% BE% D1% 80% D1% 82% D1% 80% D0% B5% D1% 82% D0% BD% D1% 8B% D0% B5-% D0% BE% D0% B1% D1% 8A% D0% B5% D0% BA% D1% 82% D0% B8% D0% B2% D1% 8B1 [1]Також до числа хороших портретних об’єктивіввідносяться фікси з фокусною відстанню 85 мм і 135 мм. Ці об’єктиви мають здатність згладжувати риси обличчя і не спотворювати пропорції. Але це не означає, що портрети можна знімати виключно на перераховані об’єктиви.

Запам’ятайте правило:

щоб зняти гарний портрет з адекватною передачею пропорцій обличчя моделі, використовуйте об’єктиви з фокусною відстанню не менш 50 мм. Це можуть бути і фікси, і зуми. Навіть стандартний кутовий об’єктив 18-55 можна викрутити на максимум (тобто на 55 мм) і робити відмінні портрети.

% D0% BF% D0% BE% D1% 80% D1% 82% D1% 80% D0% B5% D1% 82% D0% BD% D1% 8B% D0% B5-% D0% BE% D0% B1% D1% 8A% D0% B5% D0% BA% D1% 82% D0% B8% D0% B2% D1% 8B [1]Пам’ятайте, що чим більше фокусна відстань, тим меншою глибини різкості можна домогтися при однаково відкритій діафрагмі.

Також майте на увазі, що при зйомці на довгофокусні об’єктиви (особливо на ті, що більше 135 мм) вам знадобиться більше місця. Довгофокусний об’єктив має менший кут огляду, відповідно для зйомки поясного портрета на об’єктив 200 мм потрібно відійти значно далі від моделі, ніж при зйомці того ж сюжету на полтинник.

Найчастіше це виливається в серйозну проблему в умовах тісної приміщення або під час зйомки на вулиці, де простір між фотографом та моделлю обмежена якимись об’єктами (будівлі, машини, дерева і т.д.). Тому якщо ви заздалегідь знаєте, де і в яких умовах будете знімати, вибирайте портретний об’єктив з точки зору наявності вільного простору.

Ще одна особливість, про яку потрібно знати: один і той же об’єктив буде по-різному працювати на фотоапаратах з полнокадровой матрицею і камерах з кроп-матрицею (тобто «обрізаної» матрицею, яка має менший розмір).

Так, об’єктиви на кропнутих фотоапаратах(всі аматорські камери середнього і низького цінового діапазону) матимуть еквівалентна фокусна відстань на третину більше, ніж заявлений в назві. Тому знімаючи на звичайний любительський фотоапарат з півсотнею, ви насправді будете отримувати картинку, як ніби використовуєте об’єктив з фокусною відстанню близько 75-80 мм (кроп-фактор вашої камери швидше за все дорівнює 1,5-1,6).

Я не закликаю кожного разу вираховувати еквівалентна фокусна відстань, цього робити не потрібно, і я сама ніколи цим не страждаю. Більш того, для любителя, який не збирається в майбутньому купувати дорогий фотоапарат фул фрейм (з повнорозмірною матрицею), це абсолютно зайвий головний біль. Я всього лише хочу, щоб ви розуміли, як працюють об’єктиви, які ви використовуєте.

0_6c1ed_4f390b8c_XL [1]«Шірік в лоб».

Чому не можна знімати портрети на ширококутний об’єктив? А хто сказав, що не можна? Можна, але це вийдуть не портрети, а карикатурні замальовки. Ширококутний об’єктив (або просто «шірік») має властивість спотворювати пропорції об’єктів в кадрі.

Чим ширше кут, тим сильніше спотворюються риси обличчя: ніс вивалюється вперед, вуха відтягуються назад, кордони стають різкими і карикатурними. Причому чим ближче підійти до моделі, тим смішніше виходять знімки. Спробуйте викрутити ваш кутовий об’єктив на мінімум (17 або 18 мм) і зняти великопланових портрет одного. А потім разом посейтесь над результатом. Головне, щоб один виявився не образливим.

IMG_7780-web [1]Ніколи не знімайте на ширококутний об’єктив портрети жінок, які вам дороги (мама, бабуся, дружина, сестра і т.д.)! Вони цього не зрозуміють!

Ширококутний об’єктив чудово підходить для ростових портретів, коли необхідно показати красивий задній план і органічно вписати модель в навколишній простір (міський або природний пейзаж, інтер’єр і т.п.).