Ім’я Марка Рибу (©Marc Riboud) відомо абсолютній більшості людей, яким цікава фотожурналістика. Французький фотограф за свою більш, ніж шістдесятирічну кар’єру став справжнім патріархом жанру. Анрі Картьє-Брессон, який знав Рибу з 1952 року, говорив, що той — природжений геометр з оком «як компас».

Фотограф з точним поглядом і почуттям балансу дуже не любив, коли його називали художником — він сам вважав себе насамперед «невидимкою», який терпляче стежить за подіями і людьми, схоплюючи моменти, найбільш точно відображають суть композиції. Сам Рибу не любив втручатися у приватне життя людей, але, як він сам говорив, не міг чинити опір почуття, що змушує його підходити ближче і знімати.

photographer Marc Riboud

Фотограф вмів знімати фантастичні «живі» і характерні портрети, пейзажі міських вулиць і сільських просторів, але найбільше відомі його замальовки в жанрі гостросоціального репортажу. Рибу відомий, як надуспішний політичний кореспондент, який з допомогою неймовірно точних ракурсів і вміння за секунду «збирати» в композиції всі потрібні деталі ідеально розкривав зміст напруженої ситуації і розповідав про неї глядачеві.

Фотограф відобразив безліч драматичних моментів історії, подорожуючи по Північному В’єтнаму, комуністичному Китаю та іншим країнам з неоднозначною політичною обстановкою. Однак, Рибу відомий не тільки знімками з мітингів і з гарячих точок. Унікальна здатність фотографа — вміння бути одночасно і кореспондентом, і художником. Воно відображено в його «повсякденних» знімках — кадрах з дітьми, що грають на мостових, будівельниками, які працюють на сонці або військовими, зніяковіло позують під час параду. Марк Рибу вмів створювати емоційно насичені фотографії, які допомагали глядачам відчути себе всередині знімка і відчути те ж, що і моделі.

У центрі портретних та репортажних знімків автора завжди була людина, але не як ідеалізований герой, а як особистість з усіма її примхами долі та індивідуальними переживаннями. Марк Рибу багато подорожував, і завдяки його знімках ми можемо подумки перенестися в країни південно-східної Азії, СРСР середини 60-х років ХХ століття або на вулиці французьких міст. Його знімки відрізняє вміння передавати дух часу всього суперечливого і бурхливого ХХ століття, на зорі якого, в 1923 році, народився фотограф.

Від дитинства у фабричному Ліоні до всесвітньої слави

Один з найвідоміших фоторепортерів світу народився в Ліоні — місті ткацьких фабрик. Його батько був банкіром, і хлопчик ріс у класичної буржуазної обстановці. Рідний брат Марка заснував компанію Danone (а небіж і сьогодні очолює корпорацію), так що можна сміливо стверджувати — сім’я Рибу справді багато зробила для зміцнення величі Франції. Хлопчик цікавився фотомистецтвом з дитинства — ще в 1937 році фотографія юного автора потрапила на паризьку виставку. Однак, під час війни йому довелося «переключитися» на інші завдання, ставши учасником Опору.

З 1945 року майбутній фотограф став вчитися інженерної справи в Ecole Centrale. Він працював за фахом у рідному місті до 1951 року і паралельно з основною діяльністю багато знімав. Першою камерою майбутнього метра була Vest Pocket Kodak, і до самої смерті він віддавав перевагу плівці, так як вважав, що для хорошої фотографії потрібні час і спостережливість, а не швидкість і автоматика. У 1951 році Рибу залишив роботу, став вільним фотокореспондентом і поїхав в Париж. Там відбулася історична зустріч трьох майбутніх легенд — Марк познайомився з Р. Капою і А. Картьє-Брессон.

Фотографа запросили приєднатися до агентства Magnum Photos, в якому він через двадцять років став президентом. Самим першим замовленням Марка був репортаж з англійського Лідса, куди більше ніхто не захотів їхати, але вже через рік скромного молодого фоторепортера дізналися не тільки у Франції, але і по той бік Атлантики. Причиною того було фото маляра, який працював на Ейфелевій вежі, з безтурботним виглядом балансуючи між металоконструкціями. Знімок купив і надрукував Life, і тридцятирічний фотограф став знаменитістю.

photo by Marc Riboud

Гострі політичні репортажі і замальовки звичайному житті

Згодом Рибу зробив ще багато фотографій, які стали символами епохи. Під час студентських демонстрацій він з п’яти ранку чергував на місцях подій, знімаючи військових в оточенні, їх автомати з багнетами і беззбройних протестантів з іншого боку. Рибу одного разу побачив, як якась дівчина просто підійшла до солдатів і заговорила з ними, тримаючи перед собою не пляшку із запальною сумішшю, а невеликий квітка, і зробив вражаючий кадр — квінтесенцію протистояння. Ця пронизлива чорно-біла фотографія стала світовим пацифістським символом.

photo by Marc Riboud

У 1957 році Рибу практично першим з європейських кореспондентів відвідав КНР, де сталася культурна революція, і зробив серію знімків. Він повертався в Китай протягом сорока років, фотографуючи зміни, що відбуваються з країною. У 1959 році фотограф зайняв посаду віце-президента європейського «Магнума» і через рік перший раз відвідав Радянський Союз. Ці цікаві, гарні знімки — справжня пам’ять про епоху.

Marc Riboud

У 1961 році Рибу одружився на американській письменниці і скульптора Барбарі Чейз (у них народилося двоє дітей) і з головою поринув в активну діяльність. У наступні два десятиліття він постійно подорожував по різних континентах, особливо багато фотографуючи в Японії, Америці і Африці. Рибу знімав в Алжирі, де готувалися оголошувати незалежність, на Кубі і в Туреччині. Окремо потрібно сказати про трьох серіях робіт з північного і південного В’єтнаму. Вони датовані 1966, 1972 і 1976 роками і відрізняються тим, що показують те, що відбувається зі всіх ракурсів, так як фотограф був в місцях, куди не потрапляло більшість західних журналістів.

Marc Riboud

Ці та інші роботи принесли автору дві премії Overseas Press Club Award і величезна кількість інших американських і європейських нагород. Знімки Рибу публікували в Paris-Match, National Geographic і багатьох інших престижних виданнях, він постійно виставлявся в музеях і галереях Нью-Йорка, Парижа, Пекіна та інших світових столиць. Навіть у похилому віці автор не припиняв працювати — фотографував маніфестації у Великобританії на початку 2000-х, президентську кампанію Барака Обами (Рибу на той момент було більше 80 років).

Marc Riboud

Померши після тривалої хвороби, він залишив фантастичне із суспільної та культурної значущості спадщина — репортаж про «гучну і тихою сторонах» ХХ століття, які Марк Рибу знімав однаково геніально.