Як фотографувати дітей, щоб отримувати чарівні картки на пам'ять?

Сьогодні ми поговоримо про дитячої та сімейної фотографії з Мартою Козел.

З чого ти починала знімати? Як ти перетворилася з медика в фотографа?

Перетворення сталося непомітно ...) З народженням дочки початку її знімати і цікавитися фотографією. Незабаром я зрозуміла, що всі свої творчі ідеї я не зможу реалізувати на одній моделі. Тоді почала шукати бажаючих для безкоштовних зйомок. Охочих набралося на рік вперед, а разом з ними з'явилися і перші замовлення. Мені постійно хотілося кудись рухатися, щось вивчати ... Тому в першому декретній відпустці, а слідом за ним і в другому, весь свій вільний від дітей час я присвячувала зйомок, обробці, навчання фотографії (велика подяка чоловікові, що підтримував мене, тому що без підтримки близьких шлях в нову сферу завжди набагато складніше). Днем виривалася на зйомки, а ночами просто вивчала те, що мені приносить радість і натхнення, відволікає від рутинних буднів.Інтерес до дитячої фотозйомки зазвичай пов'язаний з народженням власних дітей, так?

Так це так. Народження дитини змінює весь світ, будь-яка мама зі мною погодиться. Хочеться кожен момент життя свого малюка записати в пам'яті. Але дитина так швидко змінюється, що запам'ятати всі в деталях неможливо. І тут на допомогу приходить фотографія! У моєму випадку все склалося так, що в дитячій зйомці я бачила найбільшу цінність для себе, а потім зрозуміла, що можу нести цю цінність і іншим сім'ям.

Як думаєш, щоб стати дитячим фотографом, обов'язково спершу стати батьком чи ні? Або тобі відомі успішні дитячі фотографи, у які немає своїх дітей?

Думаю, звичайно, частіше у дитячих фотографів відбувається історія, подібна моєї, тому що, зіткнувшись особисто з дивом народження малюка, ми відчуваємо сильні емоції, і ймовірність, що мама малюка захопиться саме дитячим і сімейним напрямком в фотографії, дуже висока. Але я знаю фотографів, які не мають дітей і успішно розвиваються в цьому напрямі. Їх дуже мало, звичайно, але, наприклад, щоб бути успішним лікарем, адже не обов'язково ж перехворіти всіма хворобами ?!) Так само і з фотографами, у кожного своя історія: кого-то в дитячу зйомку, можливо, можуть призвести, наприклад , спогади зі свого дитинства або просто любов до маленьким діткам. Найголовніше - відчувати і любити те, що робиш.ТОП-5 прийомів привернути до себе дитину на зйомці:

 1. Познайомитися. В першу чергу сісти до рівня очей дитини, привітатися і познайомитися.
 2. Зацікавити розповідями. Наприклад, що ми підемо в чарівний ліс, до казкових фей, будемо збирати квіточки і т. Д. Потрібно утримувати увагу дитини на собі, щоб Ви були йому цікаві.
 3. Взяти з собою що-небудь цікаве. Для самих маленьких з собою завжди потрібно брати брязкальця, мильні бульбашки, дитячі пісеньки на телефоні.
 4. Чхати, хрюкати, нявкати, розповідати віршики або співати пісеньки. Чим дивніше буде виглядати тітка-фотограф, тим більше шансів привернути до себе уваги і посмішку малюка.
 5. Бути справжнім! Діти завжди це відчувають. І копіюють емоції. Тому якщо фотограф захоплено розглядає чарівний квіточка, в якому неодмінно повинна жити фея - дитина обов'язково зацікавиться!
Крім досвіду взаємодії з дітьми, що ще необхідно для того, щоб стати хорошим дитячим фотографом?

 1. Любов до фотографії - це головне. Мені здається це важливо для будь-якого фотографа. Це творча професія, сюди треба приходити за натхненням, не за фінансовою вигодою або визнанням - це все поступово обов'язково наздожене, якщо робити свою справу від щирого серця.
 2. Сильна теоретична база дуже важлива , так як саме в дитячій зйомці немає часу подумати і помилки можуть коштувати нам кадрів, які вже не повторити.
 3. Важливо також розвивати в собі навички спілкування я, вчитися розуміти людей, вміти ставити себе на місце своїх героїв. Тоді починаєш розуміти всі їхні переживання, сумніви і допомагаєш розслабитися і отримати не тільки якісний результат, а й хороші враження у батьків і дитини від самого процесу зйомки.


Чи є якісь обмеження або, скоріше, рекомендації по фототехніку для дитячої та сімейної зйомки? Який фотоапарат краще вибрати? Які об'єктиви краще використовувати? Чи потрібні спалаху і світлофільтри?

Все дуже індивідуально. Якщо говорити про дитячої та сімейної зйомці в моєму стилі, то для отримання максимально чарівної картинки потрібні светосильние об'єктиви. 50мм 1.8, 1.4; 85мм 1.8, 1.4, 1.2; 135мм 2.0, Щоб почати, може бути і найпростіший дзеркальний фотоапарат, навіть не обов'язково повний кадр, а об'єктив, наприклад, 50мм 1.8

Потрібно пам'ятати, що картинку робить об'єктив, а не фотоапарат. Спалах використовую тільки при домашньої зйомці, студійний світло - для новорічних фотоісторій.

У яких локаціях найкраще фотографувати сім'ї з дітьми?

У теплу пору року я завжди рекомендую зйомки на природі. Для дітей це найбільш звична локація, і зйомка для них проходить як захоплююча прогулянка.

Пізньої осені і взимку ми подорожуємо у студії. Але і в домашніх умовах можна зробити дуже атмосферну сімейну та дитячу зйомку.Куди ти ні за що не підеш знімати малюків? Чому?

Напевно, в людні місця, наприклад, в центр міста у вихідний день) Коли для дитини буде багато відволікаючих чинників. І ще, зі своєї практики - не піду знімати годовасіка будинку, з гостями - це завжди для дитини величезний стрес. Гості, привітання, шум, нескінченне увагу, батьки метушаться, а тут ще й фотограф! Діткам завжди дуже складно в таких умовах. Для зйомки годовасіка краще виділити окремий день, і зробити все в більш спокійній обстановці.

ТОП-5 локацій для зйомки в районі Гродно:

Місця, де можна в певну пору року зустріти натовпу фотографів)

 1. Коложской парк
 2. Поля навпроти вул. Домбровського
 3. Бузок на Кургані
 4. Квітучий сад на вул. Фомічова
 5. річка Лососянка


Коложской парк (Гродно)Поля навпаки вулиці Домбровського (Гродно)Бузок на КурганіКвітучий сад на вулиці Фомічова (Гродно)

Річка Лососянка (Гродно)

А що з висвітлення? Який час зйомки краще вибирати для сімейних фотосесій? Сонце або тінь? Чи варто використовувати джерела світла для сімейної зйомки або обмежуватися тільки природним світлом?

Для дитячих і сімейних зйомок, звичайно, краще вибирати вечірній час, за пару годин до заходу, тоді світло найм'якший і чарівний, сонце не приносить дискомфорту дитині і в такий час вибір казкових локацій для зйомки просто величезний. Такий час можна назвати «диво під кожним кущем»)) Але часто сімейним фотографам необхідно враховувати і режим дня маленької дитини. Можна проводити зйомку і рано вранці або в сонячний день шукати тінь. Звичайно, за таких умов вибір зручних для зйомки локацій різко скорочується, але при достатньому досвіді фотограф зможе зробити красиві картинки в будь-який час дня.

З додаткових джерел світла - фотофонарь, тоді у вас з собою завжди буде під рукою чарівний контровічок!) В іншому - природного світла більш ніж достатньо.

Що скажеш про погоду? Знімаєш і в дощ, і в сніг? Або переносиш зйомку, коли погода нельотна?

Дуже не люблю відкладати зйомки і чекати кращого часу. В межах розумного, звичайно ... У заметіль, злива або град ми зніматися не підемо) Але короткочасний дощ або сніг за прогнозами, як правило, нас не лякає. Завжди орієнтуюся на настрій героїв, за їх бажанням - переносимо. Але з мого досвіду, якщо ризикуємо, то ризик завжди виправдовується і все складається найкращим для нас чином! І захід зустрінемо красивий, навіть коли його зовсім вже й не чекаємо ...

Судячи по твоєму портфоліо, ти педантично ставишся до підготовки героїв до зйомки. Розкажи детальніше, що саме ви з замовниками обговорюєте і обумовлюєте перед зйомкою.

Так, підготовка до зйомки починається набагато заздалегідь. Я завжди пояснюю, що від способу героїв багато в чому залежить успіх нашої зйомки. Мої герої, бачачи фотографії в моєму портфоліо, і самі розуміють важливість цього моменту. Тому, в першу чергу я висилаю рекомендації з підготовки одягу, з наочними прикладами і картинками, і допомагаю в підборі образів. Іноді підготовка - це кілометри листування з фотографіями всілякої одягу. Разом думаємо, що додати, які деталі і аксесуари використовувати, щоб склався максимально гармонійний образ.

В наше життя знову вривається мода на ретро: всі ці лляні платюшко і мережива, підтяжки і капелюхи. У фотографії ж цей тренд нікуди і не зникав. Як ти ставишся до стилізацій?

Мені подобається цей тренд - і в житті, і в фотографії. Для фотографій в моєму стилі це самі відповідні образи. Мені подобається те, що такий одяг виглядає максимально природно і прекрасно підходить для зйомок на природі, вона не відволікає нас від головного, адже основний акцент повинен бути на людину, а одяг повинен тільки доповнювати. В першу чергу, одяг повинен відповідати обраній локації. Десь підійде сучасний стиль одягу, але в моїх зйомках це велика рідкість. У той же час я рідко роблю стилізацію. Хоча іноді дуже хочеться в форматі творчої зйомки зробити стилізацію на якусь казку, але це завжди складна підготовка ... Найчастіше беру тільки окремі елементи, надихаюся ідеєю, кольором або навіть просто якоюсь деталлю кадру або ілюстрації - і створюю щось своє з елементів різного.

А як відрізнити стилізацію від сучасного стилю фотозйомки?

Стилізація, думаю, повинна бути легко впізнавана, повинні простежуватися мотиви, за якими зроблено знімок. А стиль зйомки - більш загальне поняття.

Тобі в роботі допомагає фотошоп. Розкажи, скільки відсотків вдалого кадру залежить від исходника і скільки - від обробки?

Ну, наприклад, 70/30. Але чим більше знань і досвіду в зйомці, тим більше відсотків від вдалого кадру можна зробити в процесі зйомки, а обробкою тільки посилити і підкреслити ефект. Коли досвіду в зйомці не вистачає, тоді залишається тільки виправляти обробкою свої помилки, але не всі помилки можна виправити. Тому завжди потрібно прагнути зробити максимально якісний исходник.

Саме в дитячій зйомці обробка іноді має вирішальне значення. Тому що буває і так, що зйомка з непосидючим малюком має абсолютно стихійний характер і самі класні кадри виходять під самим нежівопісним кущем або неправильно відкадрувати, тому що знімаєш на бігу або не встигаєш вчасно підкоригувати налаштування. Тоді на допомогу приходить обробка, іноді доводиться опускати надто високі гілки дерев до рівня дітей, склеювати кадри з декількох дублів, пересаджувати тікає кролика ближче до малюка, витягати темний кадр обробкою ...

ТОП-5 Лайфхак по обробці дитячих знімків:

 1. Ретушувати, але дуже стримано, не доводити обличчя малюка до стану порцелянової лялечки. Найчастіше досить просто прибрати прищики, подряпини, синці.
 2. Додати блиск в очках.
 3. Домалювати серпанок на тлі.
 4. Додати сонечко, летять пелюстки, листочки.
 5. Використовувати додаткові плагіни в фотошоп.
Ти любиш погратися з фотошопом як з чарівною паличкою або змогла б цілком обійтися і Лайтрум?

Я дуже люблю погратися з фотошопом! Фотошоп я полюбила раніше, ніж взяла в руки дзеркальну камеру. Тому мені дуже складно обійтися тільки Лайтрум. Коли я знаю, що можна зробити ще краще, додати трошки казки в знімок, як відмовитися від такої можливості ?!) Кожен кадр хочеться довести до ідеалу. Є художні прийоми в обробці, на які здатний тільки фотошоп.Наскільки в дитячій і сімейної зйомці важливі такі бонуси, як фотокниги, роздруковані фотографії в коробочці або сувеніри з відзнятими кадрами? Це приємна дрібниця, запит замовників або засіб збільшення вартості послуг?

Це спосіб викликати у своїх героїв максимальні емоції від готової зйомки. Дивитися фотокнигу або роздруковані фотографії - це величезне задоволення. Емоції від отримання результату посилюються в рази. Це неможливо порівняти з тим, що ми просто подивимося зйомку на телефоні або на комп'ютері. Книги та роздруковані фотографії будуть переглядатися і радувати героїв набагато частіше.Ти знімаєш тільки в своєму жанрі або готова піти відзняти цілий клас першачків або випускний в саду?

Першокласників або випускний в саду - тільки якщо це клас або група моїх дочок)) Це дуже складні і не дуже вдячні зйомки, я завжди відмовляюся від таких пропозицій. Але дитячий день народження в ігровій кімнаті, якесь свято або ювілей, або навіть весільну прогулянку можу зняти. Особливо якщо до мене з таким проханням звертаються добре знайомі мені герої. Знімаю з задоволенням і фото для візуала робочих профілів, хрещення. Іноді корисно відволіктися і зробити зйомку в іншому напрямку.

ТОП-5 дитячих фотографів для натхнення:

 1. Анна Гіс
 2. Карина Кіль
 3. Лія Мілк
 4. Марія Струтинська
 5. Лена Герновіч


Як ти зрозуміла, що готова брати гроші за зйомку?

Все вийшло поступово, з найменших сум. Я протягом року знімала безкоштовно, але, коли почала брати мінімальну суму за зйомку, відчувала величезну відповідальність за результат. Будь-яка праця має свою ціну, це важливо розуміти. Дуже часто фотографи недооцінюють свою працю.А як прийшло розуміння, що вже можна ділитися досвідом з новачками?

Коли я зрозуміла, що можу годинами розмовляти з однодумцями на тему фотографії, допомагати розібратися в незрозумілих питаннях. Коли побачила, що мої поради допомагають, надихають когось почати знімати. Я отримую величезне задоволення, коли бачу, що можу бути комусь корисною. Згадуючи свій шлях в фотографію, який багато в чому був пройдений самостійно, мені здається, що ще раз пройти його у мене вже не вистачило б сил)) У важкі моменти дуже важлива підтримка і поради більш досвідченого товариша.

Made on
Tilda