child-camera-photography [1]Тепер ви знаєте, що таке діафрагма і витримка , а значить залишилося зовсім небагато до моменту, коли повністю навчитеся виставляти експозицію на фотоапараті! Третій параметр, за допомогою якого можна впливати на кількість світла на знімку — це ISO (або ІСО в русифікованому варіанті). До яких значень піднімати ISO.

ISO-exposure [1]Що таке ISO у фотографії? 

Все досить просто — за допомогою параметра ISO вимірюється світлочутливість матриці вашого фотоапарата. Ви запитаєте: «Добре, а що таке світлочутливість?». Світлочутливість — це характеристика фотоматеріалу (плівки в плівковій фотографії або матриці в цифровий), яка показує його сприйнятливість до світла і здатність відтворити зображення (тобто вашу фотографію). Чим більше світлочутливість (чим більше ISO), тим швидше на матриці проявляється зображення, тобто тим менше потрібно світла для прояву об’єктів на фотографії. Чим менше ІСО, тим більший час необхідно для правильного експонування сюжету.

Як розшифровується абревіатура ISO? Дослівна розшифровка ніяк безпосередньо не пов’язана з фотографією. ISO (International Organization for Standardization) — це назва міжнародної організації зі створення і контролю стандартів якості в різних галузях виробництва. Саме ця організація розробила стандарт світлочутливості фотоматеріалу та способи його вимірювання.

Які значення може приймати ISO? 

В даний час діє стандартна шкала значень світлочутливості в цифровій фотографії. ISO сучасних цифрових фотоапаратів може приймати значення:

ISO = 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400

Менше значення відповідає меншій світлочутливості матриці, більше — більшою світлочутливості.

Ви помітили закономірність в цьому ряді чисел? Так, кожне наступне значення ISO рівно в 2 рази більше попереднього, що говорить про збільшення чутливості матриці до світла в 2 рази. Значить, потрібно буде в 2 рази менше світла, щоб намалювати картинку при значенні ISO = 200, ніж при ISO = 100.

Коли потрібно підвищувати ISO? 

Параметр ISO я рекомендую підвищувати тільки тоді, коли неможливо добитися нормальної експозиції тільки за допомогою зміни витримки і діафрагми. Найчастіше це буває при зйомці в умовах недостатньої освітленості, при зйомці швидко рухомих об’єктів або в умовах, коли необхідно максимально закрити діафрагму. Підвищуйте значення ISO поступово, поетапно до тих пір, поки не отримаєте бажаний результат на вашому знімку.

T1i_noise_100_12800 [1]Чому небажано знімати на високих ISO? Я не буду вантажити вас теорією світла і технічними особливостями фотоапаратів з різними матрицями, тому що я в цьому не фахівець. Та й для створення красивих фотографій зовсім не обов’язково знати, скільки світла сприймає кожен піксель на матриці.

Запам’ятайте основне правило: при підвищенні значення ISO зображення стає більш «гучним». 

Цифровий шум виглядає у вигляді різнокольорових квадратиків (пікселів), які порушують рівномірність зображення. Особливо сильно цифровий шум видно на малоосвітлених ділянках фотографії (в тінях). До яких значень піднімати ISO.

У недорогих камерах аматорського рівня фотографії починають «шуміти» вже на значеннях IS0 = 400 і вище. Елітна техніка дозволяє створювати якісну картинку на ISO = 3200 і навіть 6400. «О! Треба купувати фотоапарат дорожче », — подумаєте ви. Так, частково це так, але тільки від частини. Тому що більшість знімків робиться на значеннях ISO від 50 до 400, і тільки в якихось дуже специфічних умовах потрібні значення вище. Тому для початківця фотографа або любителя такий набір значень світлочутливості фотоапарата буде цілком достатній.

samsung-nv10-camera-gray-scale-different-iso [1]Ще одне просте правило: чим менше значення ISO, тим більш якісні знімки ви отримаєте. До яких значень піднімати ISO

Тому намагайтеся знімати на значеннях ISO = 50-100, максимум 200. Збільшуйте параметр светочувствітельн6ості тільки в безвихідних ситуаціях.

Про те, як прибрати цифровий шум на фотографії, я буду розповідати в своїх статтях по обробці знімків в графічних редакторах Adobe Photoshop і Lightroom.

Вдалих вам знімків!