blurry-people1Одна з основних проблем, з якою стикаються початківці фотографи — це змащені, розпливчасті фотографії. Зазвичай це відбувається через те, що камера не була достатньо добре зафіксована в момент спуску затвора. Як правильно тримати фотоапарат.
Найчастіше це відбувається при зйомках в умовах недостатньої, низької освітленості, наприклад, вночі або в приміщеннях з тьмяним світлом. В таких умовах зйомки доводиться виставляти час витримки довше, і затвор камери довше залишається відкритим.
У такому випадку навіть найменший рух камери в момент зйомки може призвести до розпливчастого зображення, тобто смаз на фотографії.

Якщо копнути трохи глибше, то основних причин отримання нечітких або нерізких кадрів всього дві, і варто їх розрізняти:

Тремтіння камери в момент зйомки (так звана «шевеленка») — в результаті кадри виходять зі смаз. В цьому випадку необхідно або використовувати більш коротку витримку (якщо дозволяє освітлення), або стабілізувати фотоапарат. Також для зниження ризику отримання смаза на фотографіях можна використовувати об’єктиви з вбудованою стабілізацією зображення.

2-smaz1Промах з фокусуванням — в цьому випадку зображення виглядає мутнуватим і розмитою. Переконайтеся, що ви правильно навели фокус, вибрали потрібну точку фокусування в налаштуваннях автофокусу. Автофокусування може погано спрацьовувати в темряві або при зйомці з низькою контрастністю сюжетів. Намагайтеся вибрати більш контрастний і добре освітлену ділянку для наведення різкості, так автофокусу буде легше «зачепитися» за потрібну точку.

3-oshibka_fokusa1У цій статті ми поговоримо саме про те, як уникнути шевеленки (смаза) на фотографіях.

Штативи є найкращим способом запобігти тремтіння камери. Іноді ви просто не в силах утримати на вазі камеру такий час, який необхідно для експонування знімка. І в даному випадку можна використовувати штатив, який забезпечує тверду опору і дозволяє створювати знімки в умовах поганої освітленості або отримувати чіткі кадри.

shtativ-effect1Наприклад, домогтися згладженого ефекту води на фотографії можна тільки на довгих витримках, і використовувати штатив в таких випадках — обов’язкова умова зйомки.

Насправді штатив пригождается дуже рідко, тільки в самих крайніх випадках — коли дуже погане освітлення при неможливості використовувати спалах або для спеціальних ефектів у творчій фотографії. В основному, штатив дійсно необхідний, якщо ви займаєтеся пейзажної і предметної зйомкою.

Якщо ж ви, як і я, знімаєте в основному портрети, то ваші моделі волею-неволею будуть рухатися в кадрі — неможливо змусити жива істота сидіти абсолютно нерухомо. Так що штатив не врятує від смаза при зйомці портретів на довгій витримці. Штатив в сучасній портретної фотографії використовується вкрай рідко, і то найчастіше просто для зручності фотографа, для перенесення тяжкості обладнання на якусь опору.

Також раджу звернути увагу на моноподи, які більш компактні, мобільні, і в той же час дозволяють стабілізувати камеру. Так, з моноподи можна з легкістю виставляти витримки до 1 / 30-1 / 40 сек навіть якщо ви знімаєте з фокусною відстанню 200 мм. При цьому дуже важливо прийняти правильне положення і зафіксувати камеру, руки і корпус.

Якщо вам все-таки необхідно подовжити витримку і порушити правило золотої витримки ( нагадую: рекомендоване значення витримки = 1 / Фокусна відстань об’єктива) , то раджу дотримуватись наступних правил:

Необхідно ретельно контролювати те, як ви тримаєте камеру і як ви розміщуєте свій центр ваги, так як саме ці фактори визначають баланс камери і її стабільність.

Хороший фотограф за своїми навичками «прицілювання» можна порівняти з ворошиловським стрілком — точно вивірений «приціл» камери, стійке положення тіла і рівне дихання в момент зйомки забезпечать вам чіткі кадри без смаза.

Завжди тримайте камеру двома руками. Звучить як банальна істина, але ви здивуєтеся, дізнавшись скільки власників цифрових фотоапаратів воліють фотографувати, тримаючи фотоапарат однією рукою, та ще й повністю витягнувши її.

% D1% 82% d1% 83% d1% 80% d0% b8% d1% 81% d1% 82% d1% 8b% d1% 84% d0% be% d1% 82% d0% be% d0% b3% d1 % 80% d0% b0% d1% 84% d0% b8% d1% 80% d1% 83% d1% 8e% d1% 821Тримайте лікті якомога ближче до тіла , таким чином ви зберігаєте стабільність і не зміщуєте свій центр ваги. Зверніть увагу на найпоширеніші помилки:

1-standing1Коли ви відводите свою руку як на фото зліва, ви навряд чи підтримуєте камеру і переміщує свій центр ваги від свого тіла. Дуже багато починаючі фотографи тримають камеру саме так.

Помилка на другому фото полягає в тому, що друга рука фактично не підтримує вагу камери. Крім того при такому положенні лівої руки існує небезпека, що ваші пальці потраплять в кадр.

Ліва рука повинна бути під камерою або в разі довгофокусного і важкого об’єктива — під об’єктивом. Саме на неї повинна припадати основний тягар камери. Права рука тримає камеру міцно, але без напруги, так, щоб вказівний палець природним чином лягав на кнопку спуску затвора.

На фотографії нижче продемонстрована типова помилка фотографів.

2-hold-a-camera-lean1Відхилятися назад або нахилятися вперед виглядає цілком природним, але найчастіше це порушує центр ваги і призводить до нестабільності камери. Не лінуйтеся — зробіть крок назад або вперед!

Якщо ви все ще відчуваєте проблеми зі стабільністю камери, спробуйте використовувати альтернативний спосіб тримати камеру.

3-grip1Я згодна, що ця поза може виглядати трохи дивно, але найчастіше вона рятує при зйомці в темний час доби, коли навіть невелика тремтіння камери дає змащене зображення.

Зйомка з положення сидячи знижує центр ваги і покращує баланс, але навіть в цьому випадку можна допустити помилки.

4-sitting1Так, витягаючи ноги вперед, ви забезпечує лише часткову опору свого тіла. Просто піднявши зігнуті коліна і спираючись на них ліктями, ви додасте своєму тілу максимальну стабільність. У 100% випадків упор ліктями на будь-яку стійку поверхню дозволяє максимально зафіксувати камеру.

Зйомка з позиції лежачи забезпечує максимальну стабільність, за умови що ви правильно розташуйте руки.

5-lying-down11На першому фото ліва рука, що лежить на зовнішній стороні камери, штовхає камеру вниз. На другому фото, ліва рука, що лежить під камерою, запобігає рух камери вниз і забезпечує їй необхідну стабільність і баланс.

В яких би умовах вам не довелося знімати, вибирайте найбільш стійке положення власного тіла (широко розставте ноги, упріться ліктями або в стабільну опору, або щільно притисніть їх до тулуба). Дихайте рівно, перед моментом натискання на спуск зробіть вхід і затримайте дихання, плавно натисніть на кнопку спуска. Наступний вдих можна зробити тільки коли закінчиться час витримки і підніметься затвор.

Вітаю! Ви пройшли Курс Молодого Фотобойца і готові застосовувати отримані знання на практиці. Пам’ятайте, що тільки на власному досвіді можна навчитися правильно фотографувати в складних умовах. І чим більше ви практикуєтеся, тим швидше ви навчитеся отримувати стабільно хороший результат.

 

Практичне завдання:

Увечері вдома або на вулиці попрактикуйтесь знімати з довгою витримкою без штатива (з рук). Для цього можете знімати в режимі пріоритету витримки. Почніть з витримки, яка на 1 ступінь темніших «золотий» — так, якщо ви знімаєте з фокусною відстанню 50 мм, то «золота» витримка буде дорівнює 1/50 сек, тобто почніть практикуватися з 1/25 секунди.

Як тільки ви домоглися різкого кадру без смаза, поступово ускладнюйте собі завдання, подовжуючи витримку. Спробуйте поставити власний рекорд — на який максимально довгій витримці у вас вийде сфотографувати без смаза.

При цьому користуйтеся порадами щодо стабілізації камери в руках, шукайте підручні засоби стабілізації — нерухомі предмети, які можна використовувати як опору.

У коментарях до статті задавайте свої питання і хваліться власними рекордами!