confused-300x1981

Помилитися може кожен, на помилках ми вчимося. Але краще вчитися на чужих помилках — так у вас буде менше проблем (хоча і не буде веселої історії, щоб розповісти принагідно своїм друзям-фотографам). Щоб не потрапити в незручну ситуацію під час зйомки, потрібно до неї ретельно підготуватися.  Готуватися до зйомки.

Звичайно, якщо ви геній порядку з 30-річним стажем роботи фотографом, і у вас все і так під контролем, можете розслабитися. Особисто я, знаючи свою забудькувату натуру, люблю все перевірити і перевірити ще раз перед тим як вийти з дому в день зйомки. Отже мій чек-лист підготовки до зйомки:

1. Батарейки та акумулятори

stockage-energie-chimique-pile-accumulateur-21Батарейки та акумулятори  — це життєва енергія вашої апаратури — фотоапарата, спалахів, синхронізаторів, відеосвета та ін. Немає запасних батарейок або акумулятори на нулі — вважайте, що зйомка зірвалася. На щастя, зі мною такого не траплялося, у мене завжди є 2 запасу акумуляторів і батарей. Але буквально минулого тижня вийшло так, що я не встигла зарядити акумулятори перед зйомкою, другий комплект акумуляторів з якоїсь причини відмовився співпрацювати (хоча вони точно були заряджені), добре були напоготові батарейки для батарейного блоку — вони-то мене і врятували. Так що перестрахуватися ніколи не завадить.

 

З вечора або за 3-4 години до зйомки я ставлю ВСЕ акумулятори (4 шт) на зарядку — 2 з них пізніше вставляю в батарейний блок, ще 2 — кладу в сумку «на всякий пожежний». Тут потрібно зробити застереження — необхідну кількість акумуляторів залежить від декількох факторів:

— рівня і «ненажерливість» вашої техніки — коли я свого часу починала фотографувати на Canon 450D і найпростіші об’єктиви, мені вистачало 1 акумулятора на цілий день зйомок, і ще навіть трохи заряду залишалося. Зараз же на Canon 5D Mark III за повний день 2 акумулятора вбиваються точно, і іноді доводиться використовувати запасні.

— що і скільки ви знімаєте — логічно, що чим частіше ви фотографуєте, тим швидше сяде заряд акумулятора. А якщо ще і відео знімати (коли ваш фотоапарат працює без перерви), тоді 2-3 комплекту акумуляторів — абсолютний мінімум (під комплектом я маю на увазі 2 акумулятора, який йдуть в батарейний блок).

— якими об’єктивами користуєтеся — зазвичай більш наворочені об’єктиви «їдять» більше енергії — безшумний автофокус, стабілізатор — все це призводить до зростання споживання заряду батареї.

— в яких умовах ви знімаєте — на морозі батарейки сідають набагато швидше, ніж в теплу погоду. Тому майте це на увазі наступного разу, коли вам доведеться знімати весілля при — 20 ° C.

Вам достатньо провести одну зйомку тривалістю більше 4 годин, щоб зрозуміти, наскільки швидко витрачається заряд акумулятора у вашому фотоапараті, з вашим набором техніки.

Про акумулятори зрозуміло. Батарейки AA ( «пальчикові»), AAA ( «мізинчикові»), CR2 (для деяких синхронізаторів) або акумулятори аналогічного типу — їх кількість залежить від того, скільки обладнання у вас повинно працювати на кожному конкретному типі батарейок. Особисто у мене:

5fa04e3477a390b8919bd42f9a5b64fa-300x2001— Пальчикові (АА): 2 спалахи, в кожній по 4 батарейки = 8 батарейок, плюс як мінімум один запасний комплект — разом 16 батарейок АА. На додаток до цього у мене батарейний блок для фотоапарата теж при бажанні може працювати від пальчикових батарейок (8 штук).

Так що якщо зйомка на цілий день (весілля або ще щось), я просто кидаю в сумку велику упаковку батарейок — 24 штуки плюс ті батарейки, які вже стоять у спалахах і запасному картриджі для елементів живлення.

Якщо у вас не використовуєте спалаху на знос, швидше за все вам вистачить одного комплекту батарей на всю зйомку. Але запас треба мати завжди, на всякий випадок — батарейки можуть перегрітися, несподівано сісти, або ви можете забути замінити батарейки після попередньої зйомки.

09c5d46c-a73b-11de-a894-0018f34f28d4_ad6c1d29-a07c-11e2-96e5-00c0262fb7db-800x600-300x2251— мізинчикових (ААА) — на них працює тільки приймач синхронізатора. Тому я їх міняю раз в півроку-рік (за умови, що синхронізатор після кожної зйомки ви відключаєте, інакше батарейки сядуть за 1 день). Проте, в сумці завжди лежать 2 запасних батарейки ААА — ніколи не вгадаєш, коли саме сядуть батарейки в синхронізатором.

panasonic-cr2-150x1501— CR2 — це спеціальний досить рідкісний тип батарейки, на якій особисто у мене працює передавач Радиосинхронизатор.

Цією батарейки вистачає більше ніж на рік за умови, що ви виймаєте її з синхронізатора після кожної зйомки. Інакше передавач буде працювати безперервно, і батарейка сяде на наступний день. Аналогічно мізинчикових, у мене завжди в сумці є одна запасна батарея CR2 — бували випадки, коли я забувала відключати синхронізатор, або основна батарейка губилася. Тому запас потрібно мати завжди.

 

2. Карти пам’яті

2808287991Напевно ви чули багато історій про те, як фотографи забували взяти карту пам’яті на зйомку, або втрачали весь відзнятий матеріал. На щастя, втрачати фотографії мені не доводилося (тьху-тьху-тьху), але ось курйоз з забування флешок зі мною траплявся.

І це зовсім не весело — їхати через все місто назад за картою пам’яті (добре, якщо є час). У такій ситуації на крайній випадок можна купити карту пам’яті в найближчому магазині електроніки (якщо такий є під рукою). Якщо ж ви виїхали за місто, дістаєте фотоапарат, а карти пам’яті немає (або вона не читається), і в сумці немає запасний — зйомка зірвалася.

Тому завжди з вечора я вставляю як мінімум 1 карту пам’яті у фотоапарат, переконуюся, що вона читається, на ній немає ніяких інших файлів (раджу перед кожною зйомкою видаляти всі попередні фотографії, щоб не показувати клієнту на сімейній фотосесії знімки «ню» з минулого зйомки ).

Ще раджу робити тестовий кадр, щоб переконатися, що флешка працює, і на неї записуються файли — так, про всяк випадок.

Запасних карт пам’яті у мене досить — штук 10-12 напевно. Але це не означає, що я їх все використовую, і вам не обов’язково купувати стільки ж. Знову все залежить від того, скільки, в якому форматі і як довго ви знімаєте. На одну фотосесію 2-4 години мені зазвичай вистачає 1 карти пам’яті на 16 ГБ (знімаю тільки в RAW форматі, jpg не дубльований).

Але у мене завжди в сумці в спеціальному чехольчике лежать запасні карти пам’яті. Якщо я знімаю фото і відео, то йде як мінімум 2 таких карти пам’яті, а за повний день зйомки 4-6 флешок.

Якщо ви знімаєте весілля на 2 фотоапарата одночасно або працюєте з другим фотографом (який фотографує на ваші карти пам’яті і віддає вам відзнятий матеріал в кінці дня), пропорційно збільшуйте кількість карт пам’яті.

Якщо я сильно нервую перед відповідальною зйомкою, то я вже в машині, перед тим як виїхати, перевіряю, чи на місці все флешки. До клієнта мені зазвичай їхати 30-60 хв в одну сторону, так що я просто не можу собі дозволити забути карту пам’яті.

8275_51Також важливо не втратити флешки після зйомки — свадебщікам раджу не залишати використані карти пам’яті в сумці, на столі або ще десь, а завжди носити з собою в кишені. Так менше ймовірності, що ви втратите весь відзнятий матеріал.

Ще один момент з приводу розміру (місткості) карт пам’яті . Рекомендація полягає в тому, щоб як дробити пам’ять на кілька флешок. Так, 32 ГБ може складатися з 1 карти на 32Гб, 2х карт по 16Гб або 4х карт по 8 ГБ. Тут потрібно знайти компроміс між практичністю і безпекою. 

Звичайно, зручніше все писати на одну карту пам’яті, щоб якомога рідше міняти флешку в фотоапараті. А тепер уявіть, що вся весільна зйомка вмістилася на одну карту пам’яті, і з нею щось трапилося — вона вийшла з ладу, загубилася, її переїхав поїзд … Вся зйомка втрачена. А якби ви розділили зйомку на 2 карти, то хоча б половина фотографій вціліла.

113327-300x300617452573d4a-300x236Особисто я використовую флешки на 16 ГБ — для мене це ідеальний баланс — хороша місткість карти пам’яті (не треба міняти кожну годину), і в той же час через 2-4 години зйомки необхідно брати нову карту пам’яті, що підвищує безпеку зберігання файлів.

 

3. Продумайте, яке обладнання вам потрібно для майбутньої зйомки і складіть сумку заздалегідь.

bk01a2-234x3001Раджу з вечора продумати, чого і скільки вам потрібно для фото сесії (щоб не тягати все, що у вас є). Якщо у вас один фотоапарат і 2 об’єктива, то тут справа нехитра. А якщо вам, як і мені, доводиться завантажувати-розвантажувати стійки, софтбокси, освітлення, реквізит кожен раз в машину і з машини, то краще вже брати тільки необхідне.

 

Обов’язково перевірте, чи все працює за день до важливої зйомки. Я перевіряю спалаху, синхронізатори (найнепередбачуваніше обладнання), фотоапарат, флешки — все, що потенційно може з якоїсь причини не спрацювати. Так у вас буде час виправити неполадку, замінити непрацюючу спалах, швидко зорієнтуватися, як працювати без неї або на крайній випадок попередити клієнта і перенести зйомку.

Збирати сумку з вечора мене навчила мама ще в шкільні роки :)) І повірте, це економить час і нерви вранці, коли перед важливою зйомкою ви не можете знайти одну з ваших спалахів. Так що мама була права (+1 до карми).

 

4. Продумайте план зйомки

3941Не менш важливо налаштуватися на зйомку — скласти план, продумати, що і коли ви будете фотографувати, як виставляти світло, який План Б на випадок дощу та ін. дрібні моменти, які допоможуть вам зберегти впевненість в будь-якій ситуації.

Не полінуйтеся пошукати натхнення та ідеї для майбутньої зйомки, вивчіть очікування клієнта, продумайте, на який об’єктив ви будете знімати, де проводити зйомку і т.д. Особисто мені це дуже допомагає, і на зйомці я тримаю все під контролем, навіть якщо щось іде не за планом.

Повірте, я не перебільшую важливість підготовки до зйомки. Звичайно, і без підготовки може «прокатати» один, два рази, а на п’ятий раз щось піде не так. І тоді я зможу єхидно сказати «ну я ж говорила ….». А якщо серйозно — працюйте професійно з самого початку і готуйтеся до найгіршого варіанту розвитку подій — тоді вас ніщо не зможе вибити з ладу!

Хороших вам знімків!