Фотографія — це пошук і затримання захоплюючих моментів, які іноді тривають мить. Секунда — і приголомшлива картина розсіюється в повітрі, як дим. Є, однак, спосіб змусити мить застигнути, як крижана скульптура. Високошвидкісна фотографія допомагає захопити вислизаючі кадри і зробити з них запам’ятовуються знімки. Сучасні технології дозволяють зловити руху, які людське око просто не встигає розгледіти.

Високошвидкісна фотографія в деталях

Для фотографування на високих швидкостях використовують швидкість спрацьовування затвора 1/2000 — 1/20000 і коротше. Ця настройка швидкості спрацьовування затвора оптимальна для жанру, але в більшості цифрових камер вона не передбачена. Як же справитися з завданням і зловити той самий момент? Фотограф Рамакант Шарда (©Ramakant Sharda) склав невеликий гід по техніці і особливостям високошвидкісної зйомки. Амбасадор системи спрацьовування камери MIOPS, що живе в індійському Джайпурі, викладає фотомистецтво і пише статті на різні теми. Він сам любить високошвидкісний жанр у фотографії і з задоволенням ділиться своїми напрацюваннями та фотодостижениями.

Що знадобиться

Для високошвидкісної зйомки вам знадобиться обладнання — по-перше, камера DSLR. Можна взяти будь-яку. Якщо у вас немає DSLR, підійде майже будь-яка камера з можливістю ручних налаштувань. Крім цього необхідно:

  • об’єктив. Для зйомки на високій швидкості підійде будь-який, але пам’ятайте, що повинна бути можливість зняти на довгому фокусі. При зйомці води, спалахів та інших «джерел небезпеки» ви зможете відійти подалі, не пошкодите обладнання і не постраждаєте самі;
  • спалах з коротким імпульсом — краще, щоб управління потужністю було ручним. При високошвидкісній зйомці, як правило, потрібні кілька зовнішніх джерел світла;
  • штатив — це обов’язково! Необхідно надійно фіксувати на камеру, тому що при високошвидкісний фотографії одночасно відбувається багато речей — фрукти розлітаються під ножем, б’ються стакани і так далі. Потрібно звільнити руки і виключити падіння камери. Незайвим буде і кабель для управління затвором.

Високошвидкісна фотографія в деталях

Працюючи з обладнанням, не забувайте про себе. Вчіться терпінню — при високошвидкісній зйомці і ста кадрів буває недостатньо для задовільного результату. Цей жанр вимагає постійної практики і праці. Якщо щось не виходить, не варто здаватися. Подолання такої «високої планки» — важливий і потрібний професійний досвід. Вам складно? Запросіть помічників, вони спростять вам завдання і (що буде дуже до речі) допоможуть прибрати безлад після зйомки.

Налаштування камери

Розібравшись з обладнанням можна переходити до наступного етапу — налаштувань. Доведеться використовувати всі творчі навички і влаштувати собі справжній мозковий штурм. Рамакант Шарда рекомендує для високошвидкісної фотографії наступні параметри камери:

  • режим Bulb (для зйомки на наддовгих витримках, для тривалого експонування);
  • діафрагма — F/11-F/16;
  • ISO — 100-400;
  • фокусування — ручна;
  • потужність спалаху — мінімально можлива.

Чому потрібно знімати з мінімальною потужністю спалаху? Найбільш низький рівень параметра забезпечує найменшу тривалість імпульсу і допомагає «заморозити» об’єкт, буквально зупинивши його в русі. При повній потужності тривалість спрацьовування хорошою спалаху складає близько 1/2000 — 1/10 000 секунди, але виставивши параметр на рівні 1/128, можна знизити тривалість до 1/16000 — 1/35 000 секунди.

Процес зйомки

Перший крок — встановлення камери на штатив і підключення кабелю спуску затвора. Виставте на фотоапараті мінімально можливе значення ISO (наприклад, 100) і збільшуйте його, тільки якщо потужності спалаху недостатньо. Діафрагму потрібно встановити на F/11, F/16 і фокусуватися вручну. Якщо у вас є помічник, проінструктуйте його — навчіть вчасно натискати кнопку спуску затвора і відпускати її під час спрацювання спалаху.

Тепер спробуйте синхронізувати дію, яку ви збираєтеся зняти, і запуск спалаху. Однією рукою виконуйте рух (наприклад, пробивайте повітряна куля), а другий — натискайте на кнопку перемикача. Трохи попрактикувавшись ви зможете домогтися ідеальної синхронності.

Деталі, про які варто пам’ятати

Перше необхідна умова, про яку нерідко забувають — темрява в кімнаті. Високошвидкісні фото найкраще вдаються в неосвітлених приміщеннях. При використанні режиму Bulb швидкість спрацьовування затвора складає менше, ніж 1/10 і 1/5 секунди, тому в яскраво освітленій кімнаті фотографії виходять погано. Залиште лише невеликий джерело світла, щоб можна було розгледіти предмети.

Високошвидкісна фотографія в деталях

Закривайте діафрагму. Діапазон F/11-F/16 — оптимальний. З ним ви отримаєте хорошу глибину різкості і весь об’єкт у фокусі. Крім цього, закрита діафрагма допомагає зменшити вплив навколишнього світла на знімок. Не забувайте — камера повинна бути налаштована на режим ручного фокусування. В темряві автоматика не сфокусується так швидко, як потрібно, і ви можете пропустити ключовий момент.

При роботі зі спалахами використовуйте не тільки мінімально можливу потужність, але і режим ведених джерел. Так вам не доведеться возитися з проводами. Досить увімкнути головну спалах, щоб решта автоматично запустилися разом з нею.

Практика, практика і ще раз практика. І тоді ви зможете записати в свій професійний арсенал вміння створювати неймовірні високошвидкісні фотографії.


ВІДЕОКАНАЛ ФОТОГОРА