Чим далі ви йдете від початкової точки свого захоплення фотографією, тим ближче ви перебуваєте до таких відомих для багатьох фотографів явищам, як творча криза, ступор в розвитку, відсутність нових ідей для зйомок, або ж невмінням технічно реалізувати цікаву задумку, Фотограф Київ.

Все це відбувається через те, що дуже багато фотографів після отримання первинних знань повністю впевнені в тому, що вчитися і розвиватися їм більше не доведеться. Але в тому-то і вся сіль, що в творчих видах діяльності, в тому числі і фотографії, успіх залежить не від початкових знань, а від того, наскільки ви зможете розвинути і змінити себе за той час, що віддаєте вашого захоплення.

І неважливо, наскільки ви талановиті, тому що лінь може вбити будь-який талант. Як стверджували Леонардо да Вінчі і Альерт Ейнштейн, успіх в будь-якому роді діяльності — це всього лише 1% таланту і 99% наполегливої ​​праці.

Пройшовши певний шлях у фотографії і спробувавши методом проб і помилок, різні методики, для себе я виявив кілька способів і закономірностей саморозвитку для фотографа , якими і хотілося б з вами поділитися. Сподіваюся, мої поради допоможуть вам уникнути застою в вашій творчості. А застої рано чи пізно трапляються у кожного фотографа, особливо якщо не працювати над собою і не розвивати свої навички.

 

Інтенсивний і екстенсивний шляхи розвитку

 

Найперший фактор, який штовхнув мене на створення власної системи саморозвитку — це аналіз методів розвитку. Їх, як з’ясувалося, буває всього два, по аналогії з методами розвитку виробництва — інтенсивний і екстенсивний, а кажучи по-простому якісний і кількісний.

Більшість людей йде методом екстенсивним, тобто кількісним: вважає, що велика кількість зйомок і наполеглива робота, але без наповнення мозку новим за якістю матеріалом, допоможе їм досягти найвищих вершин в пізнанні фотографії. Я ж вважаю, що безцільна практика зйомки (просто зйомка заради зйомки, а не для розвитку навичок бачення світу або поліпшення почуття композиції, наприклад) особливого прориву в результатах вам не дасть.

Навпаки, свідоме збільшення кількості зйомок швидше за все сприяє вашому застою, так як перетворить ваші заняття фотографією в щоденну знімальну рутину.

У цьому плані набагато ефективніше і цікавіше виходить отримувати через яке -то час додаткові знання, або покращувати не зовсім сформувався навик. Наприклад, отримувати нові теоретичні знання або виконувати спеціальні практичні завдання і аналізувати свої роботи. В ідеалі потрібно знайти баланс — знання повинні надходити як з теорії, так і обов’язково закріплюватися на практиці. В цьому і є суть інтенсивного методу розвитку, який приносить відмінні результати.

% D1% 81% d0% b0% d0% bc% d0% be% d1% 80% d0% b0% d0% b7% d0% b2% d0% b8% d1% 82% d0% b8% d0% b5-% d1% 84% d0% be% d1% 82% d0% be% d0% b3% d1% 80% d0% b0% d1% 84% d0% b0-1-% d1% 82% d0% b2% d0% be % d1% 80% d1% 87% d0% b5% d1% 81% d0% ba% d0% b8% d0% b9-% d0% baДаний метод успішно працює для фотографів будь-якого жанру і рівня. Відмовки типу «мені це не потрібно» всього лише показують, що у людини немає бажання докласти зусиль і зробити крок вперед.

Якщо ж вас хвилюють такі речі, як самореалізація і саморозвиток , то рано чи пізно ви задумаєтеся про подібний метод для себе, будьте в цьому впевнені. І чим раніше ви про це задумаєтеся, тим краще для вас, тому як поліпшення навичок вимагає чималого часу. А час — це єдиний ресурс, над яким ми не владні.

 

Система локального поліпшення навичок

Якщо судити за аналогією з заняттями бодібілдингом, то вправи бувають 2 типів — загальнофізичні, що впливають на великий кількість м’язів і спеціальні, що впливають точково на якусь одну групу м’язів. Чому б і нам не скористатися цим методом, і не розпорошуватися на вивчення відразу всіх премудростей фотографії?

Замість цього я пропоную виділити конкретний час на розвиток певної навички, після цього етапу перейти до другого і так далі, і вже через час з’єднати всі отримані знання.

Тому на першому етапі ваших тренувань вам потрібно не зациклюватися на фотографії в загальному, а працювати точково. Якщо сьогодні у вас в планах робота з вивчення світла , то під час тренувань ви повинні тільки на цей світ і дивитися і при цьому повністю відмовитися від кольору, композиції, сюжету та ін. Якщо ж за планом сьогодні р абота над композиційним баченням , то працювати потрібно тільки над цим. Пам’ятайте, що це тільки тренування! Об’єднувати отримані знання воєдино вам доведеться вже після, під час роботи над замовленнями або над своїми творчими проектами.

 

теоретична база

Список теоретичних джерел насправді дуже великий. Питання в тому, скільки користі ви зможете отримати з цих ресурсів? Багато що залежатиме від вашої здатності аналізувати ці джерела, відокремлюючи зерна від плевел. Якщо друковані джерела більш менш класифіковані, то ось майстер класи фотографів не завжди оцінюються адекватно. У кожного фотографа свій багаж знань і своє уявлення про навчання.

% D1% 81% d0% b0% d0% bc% d0% be% d1% 80% d0% b0% d0% b7% d0% b2% d0% b8% d1% 82% d0% b8% d0% b5-% d0% be% d0% b1% d1% 83% d1% 87% d0% b5% d0% bd% d0% b8% d0% b5-% d1% 84% d0% be% d1% 82% d0% be% d0 % b3% d1% 80% d0% b0% d1% 84% d0% b0-3-% d1% 82% d0% b2% d0% be

Рада в цьому плані для вас один — не судіть про корисність майстер класу виключно за привабливістю фотографій автора — адже не хочете ж ви стати його клоном? Та й то, наскільки він добре фотографує, не говорить про те, наскільки добре він зможе вас навчити.

В першу чергу в ас повинна цікавити чітко складена система роботи, яку ви зможете вбудувати в свій робочий процес. Наприклад, якщо ви остаточно визначилися з тим, що для вас важливо природне освітлення, то який сенс йти навчатися роботі з штучним світлом.

Зворотна ситуація: вам не особливо подобається стилістика обробки автора, але при цьому вас дуже цікавить його вміння збирати відмінні серії знімків, в даному випадку варто сходити і повчитися цьому. Тому в разі вибору майстер-класів більш важливі ваші власні відчуття, ніж мій досвід, тому як наші з вами смаки та інтереси в фотографії можуть істотно різнитися.

% D0% b8% d1% 81% d0% ba% d1% 83% d1% 81% d1% 81% d1% 82% d0% b2% d0% be-% d1% 86% d0% b2% d0% b5% d1% 82% d0% b0-% d1% 84% d0% be% d1% 82% d0% be% d0% b3% d1% 80% d0% b0% d1% 84% d0% b8% d1% 8f1Що стосується класичних книг з теорії фотографії , можу дати свої рекомендації. Почати я б рекомендував з прочитання книг Л.Дико «Фотокомпозиція» і «Бесіди про фотомайстерності», перша написана в співавторстві з А .Головнёй.

Далі перейти до творінь Иоханнеса Іттена «Мистецтво кольору» і «Мистецтво форми», після чого можна приступати до прочитання книг А .Лапіна «Фотографія як ..» і «Площина і простір».

Природно, все книги після прочитання варто деякий час переосмислити і перевірити розказані вам постулати на практиці.

Як тільки прочитаний матеріал осяде в голові, то можна переходити до більш складного рівня і взятися за вивчення творіння Рудольфа Арнхейма «Мистецтво і візуальне сприйняття». Ці книги дуже сильно допоможуть вашій свідомості просунутися в розумінні фундаментальних питань візуальних мистецтв, а для загального розвитку і виникнення розумового процесу в вашому допитливому мозку можу порекомендувати серію книг по фотографії Майкла Фрімана.

adobe-photoshop-cs6-dlya-fotografov-349x240-300x2061Що стосується обробки фотографій , почати варто з книги Мартіна Івнінг «Фотошоп CS6 для фотографа» (на момент написання статті це останній версія книги в перекладі на російську мову).

Розібравшись з початковим процесом обробки та опанувавши інструментами фотошопа, можна переходити до книг Дена Маргуліса «Фотошоп для професіоналів» і «Lab Color.

Загадка каньйону й інші пригоди в самому потужному колірному просторі «. Даю вам повну гарантію того, що прочитавши і закріпивши на практиці знання, закладені в даних книгах, ви вже не будете потребувати моїх радах, що вам слід читати далі.

 

Практичні поради та вправи для розвитку навичок

Перейдемо власне до практичних вправ на розвиток окремих навичок фотографування. Насправді цих вправ можна придумати величезну масу — все залежить від вашої креативності та розуміння принципів роботи того чи іншого розвивається навички.

Я наведу кілька прикладів. Для першого року самостійних занять їх буде більш ніж достатньо. Далі ви самі зрозумієте, які ваші боку вимагають більшого розвитку і будете придумувати для себе цікаві та дієві тренінги.

1 Використовуйте рамку для кадрування

gda2302173_add_2-300x2861Те, як ми бачимо світ навколо неозброєним оком, не відповідає тому, як це бачить камера. Тому для тренування композиційного бачення для вас буде дуже хорошим прийомом зробити рамку для кадрування кадру.

 І кожен раз коли ви помічаєте якийсь цікавий сюжет, подивіться на нього не широко відкритими очима, а через прямокутник цієї самої рамки.

Даний прийом узятий на озброєння у художників і дозволить вам розвинути свій погляд в співвідношенні вашого фотографічного кадру. Спосіб дуже універсальний, тому що допомагає розвиватися навіть в той момент, коли у вас немає під рукою фотоапарата.

Альтернативні способи: фотографування на телефон або використання протягом тренування одного фікс об’єктива або одного фокусної відстані на зум об’єктиві. Також можете робити стоп кадри з фільмів та аналізувати композицію і те, що потрапило в кадр, а що залишилося за його рамкою. Важливо, щоб це були фільми, які були відзначені призами за операторську роботу — це убезпечить вас від абсолютно непотрібного аналізу поганий комозіціі.

І взагалі, зверніть увагу на європейське авторське кіно — там є чому повчитися з точки зору естетики картинки — світло, колір, композиція, форми. «Попсові» голлівудські фільми великий допомоги в розвитку художнього смаку вам не принесуть, але на них можна повчитися створювати «комерційну» картинку.

2 примружується

Дуже великий вплив на гармонійність композиції має розподіл світлових і колірних плям. Помітити їх в реальних сюжетах допомагає пріщуріваніе. Тому якщо ви побачили під час тренування цікаву композицію, спробуйте прискіпливіше і оцінити гармонійність плям в даному сюжеті. Альтернативний варіант: використання фільтрів розмиття на вже готові фотографії в фотошопі для оцінки відзнятого.

% D1% 81% d0% b0% d0% bc% d0% be% d1% 80% d0% b0% d0% b7% d0% b2% d0% b8% d1% 82% d0% b8% d0% b5-% d0% be% d0% b1% d1% 83% d1% 87% d0% b5% d0% bd% d0% b8% d0% b5-% d1% 84% d0% be% d1% 82% d0% be% d0 % b3% d1% 80% d0% b0% d1% 84% d0% b0-7-% d1% 82% d0% b2% d0% be

Пріщуріваніе також допомагає наблизити візуальне сприйняття сюжету до того, як «бачить» світ ваш фотоапарат.

% D1% 81% d0% b0% d0% bc% d0% be% d1% 80% d0% b0% d0% b7% d0% b2% d0% b8% d1% 82% d0% b8% d0% b5-% d1% 84% d0% be% d1% 82% d0% be% d0% b3% d1% 80% d0% b0% d1% 84% d0% b0-% d0% bf% d1% 80% d0% b8% d1 % 89% d1% 83% d1% 80% d0% b8% d1% 82% d1% 8c% d1% 81% d1% 8fВи напевно помічали, що фотографії часом виглядають зовсім не так, як ви бачите сюжет — на них іноді не вистачає фарб і півтонів, щоб передати всю красу картинки. Незважаючи на те, що сучасні технології постійно вдосконалюються, поки ще не випустили фотокамери з таким динамічним діапазоном, який зрівняється з динамічним діапазоном людського ока.

Наше зір набагато краще пристосовується до висвітлення, ми здатні розрізнити і охопити набагато більше деталей і півтонів, ніж світлочутлива матриця фотоапарата. Коли ж ви примружує, ваша здатність розрізняти деталі в світлі і тінях значно падає, і це наближає вас до того, як сприймає світ ваш фотоапарат.

3 Використовуйте монохромний режим зйомки

Переведіть Picture Control (у Никон) або Picture style (у Кенон) в монохромний режим— це дозволить вам абстрагуватися від кольору і зосередитися тільки на тональних контрастах сцени. А це дуже важливо на початкових етапах навчання мистецтву фотографії.

При цьому фотографувати потрібно використовуючи режим Live View, так як видошукач не дозволить вам використовувати цю функцію чорно-білого режиму бачення. Альтернативний спосіб: переклад вже готових фотографій в чорно-білий режим, їх перегляд та аналіз після зйомки.

monochrome_photography_tips_digital_black_and_white_mode_nik29-zone_1-bw_step_031monochrome-photography-make-striking-images-using-your-cameras-mono-mode2-199x3001З чорно-білої фотографії все починалося, чорно-біла фотографія прекрасна і в той же час вимагає серйозної роботи над світлом і композицією. Ви здивуєтеся, наскільки простіше і в той же час складніше працювати в чорно-білому просторі, де єдиний контраст, з яким можна працювати, — це світло і тінь.

Саме тому чорно-біла фотографія (або режим монохромного зйомки) допоможе вам навчитися краще бачити і розуміти світ і обсяги.

Це вправа подібно малювання простим олівцем замість використання всього різноманіття фарб. Воно спрямоване на те, щоб відточити майстерність передачі обсягів за допомогою правильного розподілу світла і тіні.

4 Спостерігайте за світлами і тінями на обличчях людей і в навколишньому світі 

Ця рада я отримав при відвідуванні майстер-класу одного відомого фотографа. На той момент мені було дуже складно зрозуміти, як працює світ в реальному житті. По початку, мені це видалося дивним рада «Спостерігати за світлами і тінями на предметах і обличчях людей». Скажу чесно, перший час не було ніяких результатів — світлові переходи не бачилися зовсім, але я продовжував дивитися на світ з таким завданням. Через кілька місяців став ловити себе на думці, що кидаючи погляд на зустрічних перехожих, прекрасно розрізняю, як лягають світлотіньові переходи на обличчях людей , і яким чином тіні і світла працюють в навколишньому світі.

Справа в тому, що протягом всього вашого життя ви восрпінімалі навколишню дійсність як належне, без спроб зрозуміти, чому предмети виглядають саме таким чином, і як вони виглядають при різному освітленні. Якщо ви не відвідували художню школу або худучіліще, вас не змушували розбирати принципи розподілу світла і тіні, не вчили передачі обсягів образотворчим засобами. Тому вам просто нема чого було замислюватися, як це все працює.

Як тільки з’явиться така потреба, навчитися «бачити світло» не так вже й складно. Ми всі бачимо світло, потрібно тільки задуматися про те, як саме він лягає на предмети і спробувати проаналізувати, що саме ви бачите і чому. Тому не здавайтеся, якщо в перший час це управженіе не даватиме позитивних результатів, просто дана функція мозку у вас дуже довго не була затребуваність, але при належному тренуванні цей навик розвинеться.

На додаток можете знайти уроки з малювання простих об’ємних форм — куб, куля, конус, і спробувати намалювати і заштрихувати їх олівцем на папері.

swscan000121А тепер спробуйте взяти м’ячик, кухоль, яблуко або будь-який інший предмет простої форми. У темній кімнаті включите одну настільну лампу і поставте її збоку від предмета. Проаналізуйте, як падає світло і тінь, спробуйте зробити начерк олівцем на папері. Тепер поставте лампу ззаду на предметом — як він виглядає в такому світі? Перемістіть лампу спереду під кутом 45 градусів до предмету — як змінився світлотіньовий малюнок? Нарешті, направте світло прямо на об’єкт. Бачите різницю?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Те ж саме можна робити зі світлом від вікна. Поставте кухоль на стіл поруч з вікном. Але тепер замість того, щоб переміщати джерело освітлення, міняйте свій кут зору — потенційну точку зйомки. І дивіться, як змінюється світлотіньовий малюнок, якщо ви дивитеся на кружку, стоячи спиною до вікна, збоку від вікна або навпаки вікна.

640x3601Альтернативний спосіб: дивитися фільми не з точки зору сюжету, а намагатися аналізувати, як падає світло. Даним способом раджу сильно не захоплюватися — він дуже заразний. Всього кілька таких переглядів, і вам буде дуже складно вловлювати в фільмах сюжет — все ваше увагу буде зайнято лише освітленням.

5 Проговаривайте для себе в слух те, що хочете показати на фотографії до натискання на спуск      

Яким би безглуздим ні даний спосіб, він дасть вам дуже багато. По-перше, позбавить вас від непотрібних кадрів — з часом ви зрозумієте, що фотографії, які ви робите просто заради натискання на спуск — це здебільшого сміття у вашій фотокорзіне. По-друге, промовляючи свою задумку, ви даєте ясну основу для роботи вашого розуму, і підсвідомо ще раз перевірити ще раз, як все складається в кадрі. Цілком можливо, ви зміните кадрування або точку зйомки. По-третє, через деякий час ваша підсвідомість уже на автоматі буде відпрацьовувати дану операцію, що в будь-якому випадку піде вам на користь.

Але для того, щоб запустити цей алгоритм у себе в свідомості, ви повинні спочатку робити це вголос. Чистої альтернативи даному способу немає, але для посилення ефекту можете ставити собі завдання по зйомці ще до виходу з дому, а перед натисканням на спуск звужувати її до певної теми. Наприклад: первісна задача показати поспішають людей, а завдання перед натисканням на спуск — люди, що поспішають на автобус.

6 Обмежуйте себе

Чому багато фотографів люблять імпровізацію і вважають себе художниками? Відповідь, на мій погляд, проста — немає нічого простішого, ніж фотографувати без певного завдання, не дотримуючись будь-якої концепції і не дотримуючись ніяким правилам і завдань. Повна відсутність дисципліни — рай для більшості самоназваних фотохудожників.

Не можна сказати, що даний спосіб (зйомка на інтуїції) зовсім марний. Просто він більше підходить для вже досвідчених фотографів з великим багажем знань, завантаженим інформацією підсвідомістю і деякою кількістю штампів, якраз таки від цих штампів він і допоможе позбутися. Якщо це про вас, то повний вперед творити, йдучи на поводу у інтуїції, не думаючи і не обмежуючи себе нічим.

Але якщо ж ви тільки починаєте, то для вашого ж власного блага буде дуже корисно поставити себе в дефіцит часу. Обмежити себе якихось простором, або який — то певної завданням і творити тільки в рамках цих вузьких обмежень.

Наприклад, дати завдання для себе зробити на прогулянці тільки 5 карток — це допоможе вам не перевантажувати флешку безглуздим кількістю фотографій, а думати про те, що вже знято і чи зможете ви наступну фотографію зробити краще. При досягненні ліміту в 5 фотографій для того, щоб зробити новий клацання затвора, одну фотографію вам доведеться видалити.

Подумайте, як раніше в плівкові часи фотографи дорожили кожен кадром, тому що їх було всього 36! Та й зараз знімати на плівку стає все дорожче. Уявіть, що за кожен кадр вам доведеться заплатити 1000 рублів — ось тепер волею-неволею треба включати мізки. Спробуйте цей спосіб і ви здивуєтеся, наскільки менше у вас стане поганих фотографій і наскільки ви просунемося в плані аналізу тих, що вже є.125-big1Доповненням або альтернативою даного тренування може статижорсткий відбір фотографій після кожної тренувальної прогулянки до однієї — найкращою. Не соромтеся видаляти фотографії і якщо вам складно вибирати з великої кількості, то зробіть своєрідну гру на вибування: беріть 2 будь-які фотографії і залишаєте з них одну кращу, після на місце вибула ставите нову і так далі, до тих пір, поки в відборі не залишиться тільки одна.

Будьте впевнені, що ця фотографія і буде найкращим з того, чого вам сьогодні вдалося досягти. Уміння видаляти непотрібні фото і грамотно їх відбирати — це одне з важливих умінь для фотографа. Про це говорив ще Анрі Картье- Брессон, а думкою цього, без перебільшення, великого майстра, особливо на початковому етапі, нехтувати я б не радив.

 

7 Розвивайтеся крім фотографії

Фотографія — це є відображення внутрішнього світу фотографа, і я переконаний, що чим більше цей світ глибокий і різносторонній, тим цікавішими будуть роботи даного фотографа.

Читайте художню літературу крім чисто технічної, відвідуйте театри, музеї і виставки, цікавтеся світом моди і кіно, подорожуйте, набирайтеся вражень, розвивайтеся в інших сферах крім фотографії і живіть повним життям. Хтось любить малювати, хтось вишивати, хтось займатися спортом, чим завгодно, лише б не робити фотографію одним лише центром світу.

0023ae69624d120d3afc091З власного досвіду можу дати одну пораду. Для того, щоб не замикатися лише на світі фотографії, я у вільний час в якості хобі вже кілька років відвідую театральну студію і періодично граю на сцені як актор -любитель. Це допомагає не тільки переключитися з одного виду творчості на інше, а й як портретному фотографу відчути на собі, що таке створення образу і відкрити ширші горизонти, ніж ті, що були б мені доступні, коли б я був зациклений лише на одній камері і об’єктиві.

Альтернативою цим методом може бути проба себе в іншому жанрі фотографії та перенесення цього досвіду в свій робочий процес. Як приклад, для портретного фотографа дуже корисною може бути пейзажна фотографія, досвід якої дозволить гармонійно вписувати людини в цікаву природну композицію.

 

Як пізнати Дзен?

Хочеться побіжно згадати одну книгу, яка допоможе вам у навчанні, хоча прямого відношення до фотографії не має. Це книга німецького філософа Ойгена Херрігеля «Дзен в мистецтві стрільби з лука». У ній дуже цікаво викладається спосіб навчання японських стрільців, заснований більше на відчутті.

Ніж на розумінні, за яким сам автор в перебігу 6 років навчався в Японії.

% D1% 81% d0% b0% d0% bc% d0% be% d1% 80% d0% b0% d0% b7% d0% b2% d0% b8% d1% 82% d0% b8% d0% b5-% d1% 84% d0% be% d1% 82% d0% be% d0% b3% d1% 80% d0% b0% d1% 84% d0% b0-% d1% 82% d0% b2% d0% be% d1 % 80% d1% 87% d0% b5% d1% 81% d0% ba% d0% b8% d0% b9-% d0% baУ моїй статті ви не могли не помітити, що запропоновані способи саморазівітія здебільшого технічні і вивірені, ніж йдуть від інтуїції. Але якщо ви, як і я, вважаєте за краще комплексний підхід, не можна обходити стороною і іншу систему в навчанні. У всьому потрібна міра, і цілком можливо, що для вас будуть корисні деякі прийоми навчання з даної книги, а хтось складе свою систему, повністю грунтуючись на ній.

В ідеалі ж, істина знаходиться десь посередині і кращі результати дасть об’єднання методик розуму і почуття, точно також як поєднання теорії та практики.

У цьому компонуванні методик, шкіл і підходів і є той самий Дзен, до якого кожен з нас в кінці кінців прагне.

Для себе ж в книзі німецького філософа, порадив мені ще одним відомим фотографом на його майстер-класі, я знайшов чимало корисного і досі застосовую це в своєму розвитку як фотографа, так і людини.

Постскриптум

Ну ось і все на сьогодні. Сподіваюся, що мої поради виявляться вам корисними, а стаття хоч трохи, але надихне вас на штурм нових вершин.

Не обов’язково приділяти цим прийомам всі вільні хвилини у вашому житті. Все повинно йти своєю чергою і будь-яка найважча робота повинна компенсуватися відпочинком. Для розвитку ваших навичок бажано 3 рази в тиждень, по годині приділяти увагу тренуванням, але якщо для вас це зовсім складно, то нехай це буде рідше, але зате систематично.

Складіть графік занять і намагайтеся його дотримуватися. Головне зрозумійте, що під лежачий камінь вода не тече. Тому прямо зараз беріть камеру в руки і вперед фотографувати і розвиватися!

Автор статті: Анатолій Захарчук