% D0% be% d0% b1% d1% 8a% d0% b5% d0% ba% d1% 82% d0% b8% d0% b2-300x1951Що таке яскравий об’єктив? Чому його називають светосильним і що він вміє? Щоб дізнатися більше про світлосилі об’єктива — натискайте «Читати далі». Світлосила об’єктива.

Світлосила об’єктива — це один з основних параметрів, на який слід звертати увагу при виборі об’єктива (нарівні з фокусною відстанню ). Світлосила оптичної системи показує ступінь ослаблення світлового потоку. Іншими словами, світлосила показує, яку частину світлового потоку здатна пропустити система лінз об’єктива.

Справа в тому, що частина світлового потоку при проходженні через об’єктив розсіюється і відбивається від лінз, частина світла — поглинається матеріалом, з якого виготовлені лінзи (скло, оптична пластмаса). Тому світловий потік послаблюється за рахунок цих чисто фізичних характеристик.

lens_inform-big-300x2231Інший основний параметр, який визначає світлосилу об’єктиву — значення максимально відкритого відносного отвору діафрагми . Чим сильніше можна відкрити діафрагму (чим менше диафрагменное значення виставити), тим більше максимальна кількість світла може пропустити об’єктив. Так, об’єктив з маркуванням f1.8 (або 1: 1.8) буде вважатися більш светосильним, ніж об’єктив з маркуванням f2.8 (1: 2.8).

Найчастіше для простоти сприйняття светосилу об’єктива просто визначають значенням максимально відкритою діафрагми , яке дозволяє виставити цей об’єктив. Насправді світлосила — це внутрішня характеристика конструктиву об’єктива, і відносний отвір діафрагми виконує лише частину функцій по визначенню світлосили об’єктива.

Світлосила об’єктива

Проте, чисто з практичної точки зору набагато простіше порівнювати об’єктиви по максимально можливого значення відкритої діафрагми. Тому з цього моменту я буду ототожнювати поняття «світлосила об’єктива» і «максимально відкрита діафрагма, яку дозволяє виставити об’єктив».

257_01Таким чином, світлосила об’єктива може виражатися значенням максимально відкритою діафрагми. Світлосила об’єктива завжди вказується в технічних характеристиках при описі об’єктива, а також маркується на самому об’єктиві біля передньої лінзи. Тому коли ви бачите назву об’єктива Canon 24-70 f2.8, то f2.8 — це і є значення світлосили. Це означає, що при зйомці з таким об’єктивом ви зможете відкрити діафрагму максимум до значення 2.8. Тобто у вас не буде технічної можливості знімати з діафрагмою 2.0 або 1.8 і т.д.

Світосильні вважаються об’єктиви, при використанні яких можна знімати на значеннях діафрагми f1.2-f2.8. Об’єктиви з світлосилою f3.5-f6.3 вже не вважаються світосильні, ще їх називають «темними», оскільки вони здатні пропускати менше світла. Такі топові виробники фотооптики як Carl Zeiss і Leica випускають моделі об’єктивів з ще більшою світлосилою — f0,7 і f0,95. Найбільш поширеними світосильні об’єктивами серед фотографів є об’єктиви зі значенням світлосили f1.4-f2.8.

5249821Світлосила об’єктива може бути постійної і змінної . Об’єктиви з постійною світлосилою дозволяють максимально відкривати діафрагму до одного і того ж значення. Наприклад, об’єктив Canon 70-200 f4.0 дозволяє виставляти діафрагму 4.0, незалежно від виставленого фокусної відстані. При зйомці з фокусною відстанню і 70 мм, і 135 мм, і 200 мм ви зможете зробити знімок з діафрагмою 4.0. Об’єктиви-фікси (з постійною фокусною відстанню) автоматично мають постійною світлосилою.

55_products_img1Існують зумміровать об’єктиви зі змінною світлосилою , яка залежить від виставленого фокусної відстані. Чим більше виставлено фокусна відстань, тим гірше параметр світлосили.

Наприклад, об’єктив Canon 18-135 mm F 3.5-5.6 дозволяє відкрити діафрагму до значення f3.5 при зйомці з фокусною відстанню 18 мм, а ось при зйомці з фокусною відстанню 135 мм ви зможете максимально відкрити діафрагму тільки до значення f5.6. Зазвичай такі об’єктиви володіють зниженою вартістю і гіршими оптичними якостями.

На що впливає світлосила об’єктива ? Чому вона вважається такою важливою характеристикою і фотографи готові платити десятки тисяч за светосильную оптику? Всі переваги светосильних об’єктивів зав’язані на значенні діафрагми. Згадайте, на що впливає діафрагма при зйомці: кількість світла, пропущене через об’єктив, і глибина різкості в кадрі.

Отже, купуючи об’єктив з більшою світлосилою, ви зможете сильніше відкрити діафрагму. Значить, ви зможете пропустити більшу кількість світла (з’являється можливість знімати в умовах слабкого освітлення). Також чим сильніше відкрита діафрагма, тим менше виявляється глибина різкості в кадрі (сильніше розмиваються об’єкти, що не потрапили в зону фокусування). Саме тому хорошими портретними об’єктивами вважаються об’єктиви зі світлосилою f1.4-f2.8.

Ви можете помітити, що виробники фотооптики випускають лінійку об’єктивів з аналогічним фокусною відстанню, але різною світлосилою. Причому, чим більше світлосила, тим дорожче коштує об’єктив, а приріст за вартістю значний.

Наприклад, порівняємо ціни на об’єктиви Canon з фокусною відстанню 50 мм. Так, об’єктив 50 мм 1.8 варто 3500-4000 рублів, об’єктив 50 мм 1.4 коштує близько 13500 рублів, а об’єктив 50 мм зі світлосилою 1.2 продається за ціною майже 48000 рублів. Дані наведені станом на лютий 2013 р

Як ми з’ясували, в більшості випадків чим більше світлосила об’єктиву, тим краще,тому що:

— можна знімати в гірших умовах освітлення;

— можна знімати з меншою ГРИП.

З іншого боку, за додаткову светосилу потрібно викласти чималі гроші. Тому при виборі об’єктива зважуйте всі «за» і «проти».

Грамотно вибирайте об’єктив і хороших вам знімків!