СУФЛЕРИ — ЩО ЦЕ ТАКЕ І ЯК НИМИ КОРИСТУВАТИСЯ?

Кожен, хто займається видеоблогом, знає наскільки важливо вміти без запинки вимовляти потрібний текст. Бажано виразно, гладко — «як по писаному». Але, якщо ви блогер, а писати у вас виходить краще, ніж імпровізувати перед камерою, — телесуфлер те, що вам потрібно

Тексти бувають об’ємними, часто складними і насиченими числами і термінами. Щоб не помилятися і відчувати себе впевненіше, використовують спеціальне обладнання — телесуфлери. Пристрої, які також називають телепромптерами, відображають текст — він виразно видно оратору, але непомітний для аудиторії. Їх ключова особливість — розміщення на камері оператора так, що співрозмовника не доводиться відводити від нього погляд.

Вперше застосували техніку в середині ХХ століття. В СРСР її винахідником був працівник Ленінградського телебачення Ст. Покорський, в США — актор Ф. Бартон. Останній заснував компанію TelePrompTer, що випускала телесуфлери. Перша інтеграція пристроїв з ПК відбулася в 1982 році — тепер це був уже не громіздкий барабан з намотаною на нього стрічкою з текстом, а повноцінний програмний комплекс з модифікованою відеокамерою.

З удосконаленням техніки поліпшувалася якість прокрутки і відображення текстів, підвищувалася контрастність (щоб можна було читати підказки при прямому сонячному світлі). Одночасно зменшувався вага телесуфлерів (зокрема, за рахунок використання РК-дисплеїв) і весь комплекс став мобільнішим. Сьогодні телепромптеры — зручний, гнучкий і корисний інструмент.

Що представляє з себе телесуфлер?

Це екран, закріплений на камері або іншої конструкції, що відображає текст. Основний елемент телесуфлера — напівпрозоре дзеркало з кварцового скла, яке розташовують перед об’єктивом камери. Через нього можна вільно знімати, але текстові підказки добре помітні. Поширені параметри дзеркал — 80/20, 70/30 або 60/40 (прозорість/відображеність). Для зменшення «паразитного» відбиття (роздвоєння) зменшують товщину (приблизно до 3 мм), збільшують кут нахилу щодо монітора або підвищують ступінь затемнення. Найменше перешкод у прогресивній, але і дорогий оптиці з проясненням.

Суфлери - що це таке і як ними користуватися?

Телесуфлери не такі вже і прості пристосування. Крім дзеркала, в пристроях є ще безліч «наворотів».

 • Тубуси для дзеркал — металеві або пластикові, з чехами із щільного текстилю. Дзеркало фіксують жорстко, притискної рамкою, або вільно, з упором на окремі деталі.
 • Монітор для відображення тексту — плоский, рідкокристалічний, з масою до 20 кг, VGA-кабель, HDMI/DVI та іншими виходами. Чим більше вага пристрою, тим дорожче штатив і п’єдестал, які доведеться застосувати. Для студії досить моніторів з яскравістю близько 500 nits, для вулиці потрібно брати Sunlight Readable техніку на 1000-2500 nits. Корисна функція — горизонтальна розгортка, що дозволяє контролювати текст. Якщо диктору потрібно контролювати своє становище, встановлюють додатковий монітор «подсмотра».
 • Несуча платформа з противагою або без нього. На неї встановлюються всі елементи, а за можливість переміщення «відповідають» рухомі каретки.
 • ПЗ, що забезпечує висновок дзеркально-перевернутого тексту і прокручування з потрібною швидкістю. У сучасних програмах можна змінювати розмір і шрифт, виділяти фрагменти, працювати в двухмониторном режимі. Також за допомогою ПЗ в систему інтегруються педалі, миші та інші маніпулятори.
 • Генератори тексту, подають е безпосередньо на монітор без «участі» ПК, подовжувачі, які передають сигнал на 10-15 метрів і більше, лампочки Таллі (вони сигналізують, що оратор в ефірі), дисплеї-індикатори для контролю часу процесу зйомки та інші пристосування.

А ще всі телепромптеры, в залежності від призначення і конструкції, які поділяються на різні види.

Телесуфлери бувають студійні. Це статичне, габаритне устаткування, яке можна швидко розібрати. Для конференцій та публічних виступів важливих осіб використовуються «презентаційні». Це суфлери, як правило, з напільного установкою. Універсальними мобільними вважаються переносні телесуфлери. Їх можна використовувати в польових умовах, поза студій і переносити просто в кейсі.

Суфлери - що це таке і як ними користуватися?

Для роботи в «оперативних» умовах найбільш зручні мобільні телесуфлери. Вони дозволяють знімати на вулиці, з зручністю транспортуються і мало важать. Щоб вирішити проблему засвічення на сонці, в них використовують особливо яскраві монітори.

Сьогодні поширені і переносні планшетні телесуфлери. Відрізняються вони тим, що в моделях стандартний монітор замінений цифровим гаджетом. Незважаючи на труднощі з пошуком універсального ЗА вони поширені, так як виступають і носієм тексту, і засобом його відображення для користувача.

Студійні суфлери — це пристрої на жорсткій платформі з рухомими каретками, на яких встановлюється камера. Монітори і дзеркала знаходяться в передній частині конструкції, контрбаланс — ззаду. І навіть платформи, які роблять з труб/профілів, класифікують за конструктивними ознаками:

 • різновиди для камер конкретного типу (студійних, ручних, плечових) — особливі платформи правильно розташовують відеообладнання щодо центру;
 • платформи з рівнем для габаритних камер і додатковими стійками для підйому компактного відеообладнання на потрібну висоту;
 • платформи-паралелограми, на якому змінюються кути (щоб камеру можна було поставити правильно);
 • нерухома конструкція з тубусом, який переміщається по вертикалі.

Презентаційні телепромптеры схожі на студійні, але їх нижня частина декорується, щоб пристрій було непомітно присутнім слухачам. Подібні телесуфлери можна використовувати поза приміщеннями, встановлюючи яскраві монітори (від 2000 nits).

Де потрібні телесуфлери і як ними користуватися?

Суфлери - що це таке і як ними користуватися?

Телепромптеры можна зустріти в різних областях:

 • при зйомці телеефірів та передач;
 • у документальному кіно — техніка допомагає зробити інтерв’ю більш природним;
 • при організації прес-конференцій, публічних виступів;
 • на концертах, виставах і так далі.

Суфлери - що це таке і як ними користуватися?

Телесуфлери широко використовують на телебаченні — для випусків новин, ток-шоу. Монітори розміщують на кожній камері, підключаючи їх до спільного комп’ютера. Прокруткою керують або самі оратори, або співробітник з апаратної.

Для контролю тексту передбачена спеціальна кнопка, сповільнюються або прискорює рух матеріалу. Для максимальної читаності використовують білі літери на чорному тлі, зображення транслюється в перевернутому вигляді, а особливо складні слова і прізвища виводяться за фонетичним звучанням, а не написання.

При публічних виступах використовують техніку зі склом, в яких передбачено частково відбиваюче покриття. Телесуфлери ставлять по обидва боки від трибун, щоб оратор міг бачити хоча б одне з пристроїв. На церемоніях і при проголошенні урочистих промов часто використовують «особисті» суфлери — програми на ПК і гаджетах, плавно прокручивающие текст. Для концертів та вистав на сцені встановлюють окремий монітор з текстом.

Суфлери - що це таке і як ними користуватися?

Телесуфлери допомагають підтримувати спонтанність, безперервність, плавність мовлення, створювати ілюзію «безпосереднього» говоріння. З ними людина не забуде дати чи терміни, зможе послідовно розвинути думку і нічого не упустити. Однак, вимовляючи текст, потрібно пам’ятати про особливості використання телесуфлерів.

Варто заздалегідь прочитати і запам’ятати послідовність викладу промови, вимовити її вголос кілька разів, опрацювати складні моменти і слова. Важливо попрактикуватися читати з прозорого скла в природному розмовному темпі — посміхаючись, не поспішаючи, підкріплюючи слова жестами. А ще потрібно навчитися підтримувати зв’язок з оператором телесуфлера і камери, щоб при форс-мажорів діяти злагоджено.

Суфлери - що це таке і як ними користуватися?

Дисплей, на якому відображається текст, допомагає навіть непрофесійному диктору виголошувати промови без запинки. Телесуфлер сприяє концентрації і знімає стрес при виступі, це корисний, незамінний і майже завжди обов’язковий атрибут сучасної відеозйомки.

Ось так прогрес не стоїть не місці, а підлаштовується під потреби людства. Ну, що ж — легких вам ефірів!