Дуже часто, крім популярних нині портретних зйомок, виникає бажання пофотографувати що-небудь ще. Дана стаття допоможе вам розширити горизонти свіх знань і направить в потрібне русло на прикладі зйомки спортивного репортажу .

Мої заняття фотографією починалися саме з цього виду фотографії, і в цій справі я просунувся від змагань крайового рівня до зйомки етапу чемпіонату світу, тому є чим з вами поділитися на прикладі зйомок мотогонок на льоду.

 

Дозвіл на зйомку

 

Для початку, вам потрібно якимось чином отримати дозвіл на зйомку. На регіональні змаганнях це зробити не так вже й складно. Спортсмени і спортивні функціонери самі зацікавлені в тому, щоб отримати фотографії. Якщо на заході не передбачена акредитація фотографів, то можна зателефонувати в місцеву спортивну федерацію і запропонувати свої послуги.

Або ж дізнатися, де проходить підготовка техніки (зазвичай це бокс або гараж), прийти туди і запропонувати себе в якості фотографа. Третій варіант, спробувати домовитися про дозвіл чи пропуску на спеціалізованому форумі в інтернеті (у кожної спортивної федерації є свій сайт або форум).

Знову ж таки, від фотографій заходу ніхто і ніколи просто так не відмовиться. Зрештою можна скористатися соціальними мережами і звернутися до кого-небудь зі спортсменів або функціонерів.

Якщо ж на змагання потрібно акредитація, що на крайовому рівні я поки що не зустрічав (але раптом!), Тоді вам потрібно буде звернутися в будь-яке друковане видання або редакцію новин, або піти першим шляхом і отримати акредитацію за допомогою спортсменів або функціонерів.

Якщо все зовсім погано і перед вами всюди закрили двері, то вам не залишається нічого іншого, як знімати з трибуни. І нехай в цьому випадку загальна кількість знімків не буде великим, але добротні кадри при грамотному володінні камерою можна отримати і звідти. Але це малоймовірно, тому що при вашому бажанні і ввічливому спілкуванні шанс вам завжди нададуть, можете повірити мені на слово.

 

Обмундирування та обладнання

Після вирішення питання про дозвіл на зйомку постає питання про необхідні аксесуари і традиційне «який же камерою знімати і який же об’єктив використовувати»

Якщо ви йдете фотографувати зимовий вид спорту, то і одягнутися вам варто належним чином. При цьому варто приділити увагу тому, щоб одяг не заважала рухів.

По можливості, краще запастися спеціальними рукавичками для фотографів, мисливців або біатлоністів, в яких зручно натискати на кнопку спуску. В іншому випадку треба приготуватися до того, що буде або незручно, або будуть мерзнути руки.

11

У приципу, фотографувати спорт можна на будь-яку камеру, в якій є можливість використовувати автоматичні і напівавтоматичні режими зйомки і можливість знімати зі стежить автофокусом. Питання лише в зручності і потрібності деяких Функ.

Наприклад, кроп-камерачастіше буде навіть більш вигідна ніж повний формат, так як дозволяє збільшити Ефективне фокусна відстань об’єктива: при кроп- факторі в 1,5 об’єктив 300 мм превращется в 450мм. В такому небезпечному виді спорту як мотогонки на льоду дуже корисно мати можливість знімати на віддалі.

Більш важливо в разі спортивної зйомки — це не розмір матриці, а хороший автофокус і можливість якомога більше швидкісної серійної зйомки, збільшення якої може допомогти установка на камеру батарейній ручки. Ну і, якщо у вас є можливість взяти з собою 2 фотоапарати, то це допоможе не возитися зі зміною об’єктивів на морозі.

Що стосується об’єктивів, то в ідеалі це пара зум об’єктивів зі світлосилою 2.8. Один об’єктив — від широкого до штатного (17-40, 24-70,17-55), другий — телевик (70-200 з конвертором або без, 70-300, 80-400), чим більше ФР, тим краще. Додатково мати з собй спалах для зйомки спортивних заходів з невеликою кількістю доступного світла.

Якщо все відразу купити немає можливості, то можна обійтися і тим що є. Сам я починав з комплекту Nikon D7000 + китовий об’єктив 18-105 і бюджетний зум 70-300.

Тільки майте на увазі, що в разі спорту наявність телевика більш пріоритетно перед широким кутом, хоча і тут все буде залежати від вашої манери зйомки. Але моя думка така, що при зйомці таких небезпечних видів спорту як моотогонкі на льоду, лізти з шірік під колеса мотоцикла з залізними шипами — це верх авантюризму.

Не забудьте запастися запасним акумулятором, флешками та іншими дрібницями, без яких не обійтися на будь-який зйомці.

 

підготовка

Отже, ви отримали дозвіл на зйомку, приготували обладнання і що ж тепер робити? Перш за все хотілося б вам порадити не розраховувати на спонтанність і скороминущість. «А як же інакше?» — скажіть ви — «адже це репортаж».

Запам’ятайте, що найкращий репортаж — це підготовлений репортаж, незалежно від того, яка у вас техніка і який досвід зйомок.

Ніщо не допоможе вам зробити більш вдалі кадри, ніж власна підготовка до зйомки спортивного заходу. Для цього ви можете почитати спеціальні форуми, присвячені цьому виду спорту, подивитися в інтернеті інформацію про які беруть участь спортсменів і просто сходити подивитися дане змагання на трибуні.

У майбутньому знання особливостей даного виду спорту, або особливості поведінки будь-якого спортсмена буде величезною підмогою в отриманні відмінних кадрів. Ви зможете краще планувати точку зйомки і передбачати ключові моменти змагань.

Наприклад, я знав про те, що один зі спортсменів любить святкувати свої перемоги ефектним проїздом на колесі. Це-то і допомогло мені моментально після фінішу переключитися на дану дію.

Більшість же фотографів, які цього не знали, просто почали розглядати фотографії на екрані камери, адже в 90: випадків після закінчення заїзду нічого незвичайного не відбувається. В результаті у мене вийшла картка, яка дозволить відрізнятися від інших, а хіба не цього ми всі хочемо?

21І не забудьте прийти на стадіон до змагань: подивіться як падає світло, які поправки в настройки експозиції потрібно вносити на різних ділянках траси або стадіону, щоб не довелося в цьому розбиратися на місці.

Та й в день гонки рекомендую прийти заздалегідь — це допоможе вам увійти в знімальний ритм, освоїтися і не пропустити цікаві події, які до стартів теж трапляються. Зазвичай спортсмени люди забобонні і не пускають фотографів в бокси, але іноді виключення трапляються, так чому ж не скористатися цією можливістю і познімати лаштунками великого спорту.

345

Концепція зйомки спортивного репортажу

Ну ось ви і на стадіоні, вже отримали необхідні інструкції з безпеки від суддів, можливо вам навіть видали спеціальну жилетку з написом Foto. І тепер зіткнулися з питанням «що і як знімати?» Або вирішили діяти за принципом «що бачу, те й співаю».

Справжня репортажна фотографія — це перш за все чітко підготовлений план зйомки, за допомогою якого різнопланово і різнобічно показується захід.

І тільки в другу чергу це відмінна імпровізація і техніка зйомки. Дуже добре, якщо ви включаєте в свій репортаж кадри про те, як глядачі стягуються до стадіону, або стоять за квитками або просто чекають гонку. Ці фотографії стануть зав’язкою вашої історії, і ваш репортаж від цього тільки виграє.

6789Як тільки ви опинилися всередині стадіону, пора подумати про концепцію зйомки (але ще краще, якщо ви подумали про неї заздалегідь). Що ж тут продумувати? Так абсолютно все від початку і до кінця. Починаючи з того, що ви повинні чітко спланувати свої переміщення під час зйомки , адже можливість глобальних пересувань буде надана вам лише в перервах між заїздами, коли буде відбуватися чистка льоду.

В інший час, швидкоплинні заїзди будуть змінювати один одного, а переміщаючись з одного віражу на інший, ви ризикуєте не тільки пропустити якийсь цікавий момент, але і весь заїзд.

При цьому ви повинні заздалегідь дізнатися про те, в якому заїзді (або заїздах) будуть зустрічатися непримиренні противники і до кульмінації їх суперництва повинні бути у всеозброєнні, щоб показати боротьбу на треку в максимально цікавому світі.

Для мотогонок на льоду характерно уявлення учасників змагань і чим крутіше старти, тим крутіше це саме уявлення. Не забувайте і про нього: тут вам і атмосфера і портрети кожного з гонщиків в момент його подання глядачам і загальний лад всіх учасників змагань.

Кадри з вистави учасників можуть задати дуже добрий початок всієї серії. Або ж вдало її продовжити, якщо вам до стартів вдалося потрапити в бокси.

Третій пункт — це якомога більше різнопланово і з різних сторін показати хід розвитку подій на гонках.

В ідеалі кожен наступний кадр повинен бути відкадрувати по-іншому і знятий з різним ступенем наближення.

Це не означає, що після кожного натискання на спуск потрібно міняти об’єктив з телевика на шірік. Але і велика кількість однакових кадрів не додасть шанувальників ваших фотографій. Тому в якийсь момент слід зосередитися, приміром, не на лідера заїзду, який відірвавшись від суперників, мчить до перемоги в гордій самоті, а на зав’язувати боротьбі між відстаючими.

Уявіть, що ваш репортаж — це фільм, в якому загальні плани стадіону поєднуються з великими планами боротьби на віражах, а емоційне напруження на старті — з емоціями уболівальників від перемоги їхнього кумира на фініші.

Точно також не забувайте приділити увагу атмосфері змагання, емоційним портретів глядачів, суддів і самих спортсменів. Зрозуміло, що ідеально вмістити всі кадри в різні плани не вийде і будуть і повтори і дублі, але даний план на зйомку допоможе вам як в доборі кадрів після зйомки, так і в складанні цілісного розповіді про подію.

Не кожен день трапляються цікаві гонки, але будьте впевнені, що якщо ви потрапите на ту саму повну подій гонку, і підготуватися до неї від і до, то всі цікаві моменти вкладуться в відмінно продуману розкадрування, а враження від змагання тільки посилиться. Будьте свого роду режисером і постарайтеся укласти події в чітко продуманий сценарій.

101112Для прикладу можу навести власну найпростішу концепцію, за якою я починаю в першій серії заїздів знімати від лінії старту, і по ходу гонки міняю точку зйомки, переміщаючись по овалу стадіону.

До останньої серії заїздів я опиняюся знову на стартовій лінії, де вже приділяю більше уваги фінішним «розборок» гонщиків. Виходить такий собі розповідь від старту і до фінішу.

Не варто йти від знімального процесу в перервах між заїздами, адже дуже часто для розваги глядачів під час чищення льоду проводяться якісь виступи. А поки ви переміщується на нове місце зйомки, завжди можна зловити цікавий кадр за участю глядачів. Перерва між заїздами — це як раз той самий час для імпровізації і зйомки того, що попалося по дорозі.

131415

Фотографуйте не тільки саму гонку, але і те, що відбувається після.

Можливо спортсмени дякують один одному за відмінну боротьбу, або навпаки висловлюють один одному невдоволення, адже все це і передає неповторну атмосферу змагання. Ну і звичайно не забудьте про церемонію нагородження і реакцію стадіону на переглянуте і пережите видовище.

Знову нагадую про різноманітність в кадрування (різноплановість — великий, середній, загальний план). Можна наприклад сфотографірвать середній план емоції спортсменів на п’єдесталі пошани, другим кадром крупно кубок, а третім кадром загальний план того, як гонщики фотографуються зі своїми вболівальниками на тлі вже спорожнілих трибун.

Ще одним радою з мого боку буде фотографувати не тільки гонку, а й певну жанрову замальовку про неї. Що це таке? Далеко не всім глядачам буде цікавий ваш особистий погляд, тому основну зйомку ви робите більш технічної і вибудуваної.

Але десь між цими потрібними кадрами виникає той, який начебто в концепцію і не вписується, але буде дуже цікавий з точки зору окремої історії, яка розповідає не про саму подію, а про окремих персонажів і де сам кадр — це вже і є історія.

Робіть два види репортажної зйомки — ту, яка буде цікава більшості глядачів, і ту, що близька саме вам. Вони в кінцевому рахунку і стануть для вас своєрідною обов’язковій та довільній програмою, якщо переходити на терміни фігуристів.

181

 

Технічні моменти і поради по зйомці

Ну ось і дісталися ми до того місця, де всі починають питати «А яку ставити витримку, діафрагму і світлочутливість (ISO)? «Відповідь на це питання залежить від багатьох факторів, зокрема від того, яка у вас техніка і яке завдання.

Але якщо взяти особисто мій досвід і мої уподобання, то починається все з вибору напівавтоматичних режимів зйомки (режим пріоритету діафрагми і пріоритету витримки) і вибору стежить фокусування по декільком точка (чим більше точок, тим краще) і режиму серійної зйомки з пріоритетом спуску.

Поясню свою позицію. Освітлення на стадіоні зазвичай не зовсім рівномірний, до того ж мотогонщики рухаються дуже швидко. Тому оперативно зреагувати на зміни освітлення в ручному режимі навряд чи вийде. Якщо не хочеться потім сидіти в конверторі і виправляти огріхи зйомки, то варто довіритися напівавтоматичним режимам.

При цьому потрібно враховувати, що у випадку з мотоперегонами стежити за одним параметром (а саме витримкою) нам все таки доведеться. Для того щоб зображення не змазувалося, я б рекомендував тримати витримку в районі не менше 1/250 а в ідеалі 1/500.

Якщо у вас в камері підтримується і адекватно працює функція автоматичного виставлення светочуствітельності, то можна скористатися цією опцією. Ну і тонке управління експозицією здійснювати за рахунок внесення в неї плюсових і мінусових поправок (настройка еспокоррекціі).

Щоб обчислити поправки (значення експокррекціі) я порекомендував би вам прийти на стадіон заздалегідь і пристрілятися по світу. Якщо цього зовсім не вийшло, то доведеться знаходити час, і жертвуючи цікавими кадрами, робити це в перервах між заїздами, користуючись екранчіком камери і гистограммой.

191Діафрагму під час зйомки за краще ставити більш закриту (від 5.6 і вище), бо не так часто потрібно додаткове розмиття на тлі. До того ж велика частина сюжету про мотоциклістів повинна бути в різкості, а на таких швидкостях колись виставляти точки і примірятися. Тому зйомка часто йде середньою точкою, а виставивши відкриту діафрагму, на зразок 1.4 або 2.0, ми отримаємо в різкості тільки номер гонщика, все інше піде в так улюблене початківцями боке.

Зв’язка стежить фокусування і швидкісного режиму зйомки з пріоритетом спуску дає нам відмінне підмога для хорошого технічного отримання кадрів. Порада: чим більше точок для стеження може дозволити поставити ваша камера, тим краще, так що не нехтуйте цією можливістю. Серійна ж зйомка з пріоритетом спуску дозволить вам не чекати, поки об’єкти потраплять в фокус, і тому ви не пропустіть важливі моменти.

Як це все працює? У фотоапараті у вас виставлена ​​точка фокусування, при русі гонщиків ви чекаєте, поки точка фокусування співпаде в одним з гонщиків і робите напівнатиснутій кнопки спуску. У цей момент включається стежить режим фокусування, який веде ліпший об’єкт по тій кількості точок, яке ви задали (ось чому я рекомендую виставити максимально можливе).

У видошукачі це ніяк не відбивається, але процес йде. Якщо об’єкт зйомки випаде з цих точок, то фотоапарат автоматично перефокусується по виставленої точці, тому сам фотоапарат рекомендується вести по ходу руху гонщиків і чекати моменту.

Як тільки цей момент настав, ми натискаємо на спуск і в даному випадку спрацьовує вже швидкісна зйомка. Працювати рекомендую суто серіями по 3 «пострілу», інакше буфер в фотоапараті переповниться. Камера буде перевантажена, і в можете втратити важливі кадри. Дану рекомендацію можете пропустити повз вуха, якщо у вас топова камера з величезною ємністю буфера

Пріоритет спуску (ставиться в меню камери) допоможе нам в тому випадку, якщо щось пішло не так, і гонщики випали з фокуса об’єктива. Першим кадром ви не знайдете різкість, але якщо ви будете переміщати камеру синхронно з рухомими гонщиками, то за 2 наступних автофокус встигне зачепитися за них.

У реультате з 3 кадрів хоч один, але буде у фокусі. Навіть на Nikon D7000 це завжди працює. Робота серіями по 3 постріли при включеному пріоритеті спуску дуже добре страхує нас від нерізких кадрів, а зайві кадри ми завжди можемо видалити при відборі.

Тепер про режими. У 90 відсотках випадків вас цілком влаштує режим пріоритету діафрагми (A на Nikon і Sony, Av на Canon). Режим ж пріоритету витримки вам знадобиться для такого методу як «зйомка з проводкою». Що ж це таке?

Зйомка з проводкою — це така техніки зйомки, при якій сам об’єкт залишається в різкості, при цьому фон розмивається по ходу руху.

Досягається це за рахунок довгої витримки, яка стежить фокусування і власне веденні камери за об’єктом по ходу його руху. Виставити витримку вам і допоможе режим пріоритету витримки (S на Никон і соні, Tv — на Кенон).

Відстеження фокуса при напівнатисненні кнопки спуску укупі з серійною зйомкою допоможуть спіймати найбільш підходящий момент. Яка витримка буде зручна саме вам, має визначитися в ході ваших експериментів поза гонок. Зазвичай це діапазон від 1/30 до 1/80.

201Відбувається це так. Побачивши, що рухається, ви за допомогою напівнатиснення ловите його в видошукачі, і не відпускаючи кнопку спуска, деякий час рухаєтеся камерою за ним. Потім плавно, продовжуючи рух за об’єктом, натискайте на спуск і зробіть серію з кількох кадрів.

Природно, при швидкому русі мотоцикла і короткій витримці різні фактори будуть вам заважати, і абсолютно все кадри не вийдуть ідеальними. Але при належній тренуванні і вправності з часом це вміння стане для вас абсолютно буденним.

Не забувайте, що знімаєте взимку (на світлому фоні), а це означає, що в напівавтоматичних режимах фотоапарат буде прагнути затемнити вже і так світлу картинку (в кадрі багато снігу і льоду світлих тонів). Тому швидше за все вам знадобиться плюсова поправка до експозиції (експокоррекция + 1/3 — 1 1/3 ступені).

Дуже часто фотографи при зйомці динамічних заходів користуються тільки центральною точкою фокусування, і найчастіше це виправдано. Але іноді бувають такі випадки, коли боротьба відбувається скраю кадру, і при перекадрірованіі важлива частина композиції відріже, та й відстеження фокуса може перескочити на інший об’єкт.

Тому не нехтуйте переміщенням точки фокусування в крайнє положення, кількість стежать точок це не змінить, зате дозволить захопити в кадр повнішу картину дій. При цьому затиснута діафрагма (нагадую, що я рекомендую знімати більшість сюжетів на діафрагму від 5.6 і вище) не дозволить вийти об’єкту зйомки з глибини різкості, ніж часто страждають крайні точки на відкритих діафрагмах.

Також раджу при спостереженні за ситуацією в заїзді через видошукач, інше око не закривати, а стежити їм за тим, що відбувається поза рамки кадру.

Спочатку це буде важко, але при деякій тренуванні в несоревновательних умовах до цього швидко звикаєш. Більшість відомих спортивних репортерів так і роблять — це допомагає не обмежувати своє поле зору лише видошукачем.

Знімати рекомендую все-таки в RAW, тому як на початковому етапі дуже часто траплятимуться промахи в експозиції. Якщо дозволяє фотоапарат, то можна знімати RAW + JPEG, але при цьому необхідно враховувати, що швидкість запису цих файлів камерою (особливо на морозі) буде нижчою, а буфер під час серійної зйомки буде заповнюватися швидше.

Не забувайте, що при зйомці на морозі швидко сідають батарейки, тому якщо вони у вас не тримають заряд, то виймайте їх і кладіть в кишеню, не дозволяючи замерзнути і сісти остаточно.

При переміщенні з холодної вулиці в приміщення, обязятельно приберіть камеру в кофр, інакше є шанс, що волога може потрапити всередину об’єктива або фотоапарата. Коли прийдете додому камеру з кофра відразу не діставайте, відкрийте кофр трохи і залиште в такому положенні на годину-півтора, щоб вирівнялася температура. Акумулятор з фотоапарата бажано вийняти і покласти окремо.

 

Що далі, спортивний репортаж?

Далі все залежить від вас. Ретельно відбирайте фотографії, найбільш цікаві обробляйте, створюйте свою історію, формуйте свій репортерський смак, набирайте портфоліо, і після зйомки регіональних змагань прагнете потрапити вище. Але найголовніше знімайте і експерементіруйте, і все у вас вийде!

21221232