vs [1]На прохання читачів і учасників вебінару «Параметри зйомки в різних жанрах фотографії» я написала статтю про відмінності між вбудованим спалахом і зовнішнім спалахом . Спалахи вбудовані і зовнішні.

Вбудований спалах — все за і проти.

2 [1]Я думаю, всі уявляють собі, як виглядає вбудований спалах для фотоапарата і навіть більшість використовують її для зйомки (в основному в приміщенні з поганим освітленням). Я вкрай рідко використовую вбудований спалах для зйомки, і ці крайні випадки припадають на зйомку якихось домашніх посиденьок, що не претендують на високу художність. Не дивлячись на мою нелюбов до вбудованої спалаху, спробуємо виділити деякі її переваги:

 вбудований спалах — такий-сякий, а джерело освітлення . Якщо вам конче потрібно зробити кадр в темному приміщенні при відсутності светосильного об’єктива або додаткових джерел світла, вбудований спалах вам в руки!

— при зйомці з вбудованим спалахом експозамер здійснюється автоматично. Правда, це сумнівний плюс, тому що спалах на автоматі — це найчастіше білі особи на чорному тлі.

— компактність — напевно, самий виграшний «плюс» вбудованого спалаху. Однак, невеликі розміри, що дозволяють вмістити і фотоапарат і спалах в сумці, обертаються серйозним недоліком з точки зору характеру освітлення.

Тому плавно перейдемо до недоліків вбудованого спалаху :

IMG_8895 [1]
Жорсткі тіні, плоска картинка (немає обсягів на обличчі)

— через маленькій площі джерела освітлення світло виходить жорсткий. А для жорсткого світла характерні сильні відблиски і глибокі тіні. Тому більшість фотографій, знятих з вбудованим спалахом — це особи з жирним блиском на лобі, носі, щоках, з різкими тінями біля носа і під підборіддям. Нерідко вбудований спалах вибиває особа або деякі ділянки шкіри в Пересвет.- неможливість змінити напрямок потоку світла призводить до класичного «пиху в лоб». У сукупності з жорстким світлом з близької відстані виходить плоска картинка. Розташування спалаху прямо над об’єктивом створює освітлення подібне до того, як світить ліхтарик, вбудований в каску. Згадайте, як виглядають при цьому обличчя людей.

— неможливість налаштувати потужність світлового імпульсу у вбудованої спалаху робить її маловживаних. Єдине, на що ви можете вплинути в настройках, — це на спосіб визначення експозиції і компенсацію експозиції спалаху (цим можна лише незначно варіювати потужність імпульсу).

— маленька потужність вбудованого спалаху призводить до того, що світ не добиває до далеко розташованих об’єктів і дозволяє знімати тільки з близької відстані. А це, в свою чергу, призводить до «пиху в лоб» з близької відстані. Замкнуте коло. Як з нього вибратися? Навчитися знімати з використанням зовнішнього спалаху .

Зовнішній спалах — у чому ви виграєте, набуваючи її на зміну вбудованої.

4 [1]Зовнішній спалах зазвичай кріпиться на камеру за допомогою спеціального типу кріплення, який називають «гарячий черевик». Він є у всіх дзеркальних фотоапаратах.

Щоб об’єктивно порівнювати вбудовану і зовнішній спалах , давайте виділимо кілька основних параметрів, які впливають на якість роботи будь-якої спалаху. Отже:

  1. canon_speedlite-580ex-ii_5_extra [1]Потужність спалаху, яка визначається провідним числом. Провідне число — це показник в метрах, тобто максимальна відстань, на якому конкретна модель спалаху дозволяє знімати. Чим більше провідне число, тим далі «добиває» спалах.
  2. Кількість ступенів регулювання потужності світлового імпульсу. У зовнішніх спалахах можна вручну встановлювати потужність імпульсу від 1/1 (максимальна потужність) до 1/64 або 1/128 (в залежності від моделі).
  3. Кількість ступенів регулювання напряму світлового імпульсу (вгору-вниз, вліво-вправо).
  4. Кут освітлення — мінімальна фокусна відстань, при якому весь кадр буде висвітлений спалахом. Чим більше кут освітлення (тобто чим менше це значення в мм), тим більше свободи для роботи зі спалахом.

А тепер давайте порівняємо за вказаними вище показниками роботу зі вбудованої і зовнішньої спалахом .

критерій порівняння

Вбудований спалах (дзеркальна камера Canon EOS)

Зовнішній спалах

(Розкид в залежності від моделі)

провідне число

до 13

Від 22 до 58

Регулювання потужності імпульсу

Немає (за викл. Режиму компенсації експозиції спалаху)

Від 1/8 до 1/128 (плюс кілька проміжних значень, в залежності від моделі)

Регулювання напряму імпульсу

немає

До 97 ° по вертикалі

До 360 ° по горизонталі

кут освітлення

Порядку 27 мм

До 24 мм

До 14 мм (з вбудованим дифузором)

 

Якщо проводити порівняння на підставі суб’єктивних факторів, то зовнішній спалахпотрібна для того, щоб:

— підсвічувати, але не «вбивати світлом» об’єкт зйомки. Для цього можна використовувати невеликий за потужністю імпульс і направляти спалах трохи зверху і збоку (імітуючи природне сонячне світло).

— використовувати відбите світло, який малює м’які тіні і півтони. Найпростіший спосіб використовувати відбите світло — направити зовнішній спалах в стелю або в стіну приміщення. Тільки стежте, щоб стіни не виявилися яскравого кольору, інакше на обличчях людей з’являться кольорові відблиски. Такий номер не пройде і в приміщеннях з темними стінами, які тільки поглинуть світло зовнішнього спалаху . В ідеалі стіни або стелю повинні бути білими.

Одна зовнішня спалах з Радиосинхронизатор на штативі
Одна зовнішня спалах з Радиосинхронизатор на штативі

— знімати із зовнішнім спалахом за допомогою синхрокабеля або Радиосинхронизатор. Звучить складно, але насправді все простіше нікуди. Зовнішній спалах можна зняти з фотоапарата і поставити на штатив, стійку або просто тримати лівою рукою, направляючи світло трохи збоку. Щоб спалах спрацьовувала під час спуску затвора, необхідно використовувати синхронізацію. В останніх моделях камер є вбудована дистанційна синхронізація з «рідними» спалахами. При використанні нерідний спалаху або не такої просунутого фотоапарата вам знадобиться додаткове пристосування — для дротової синхронізації (кабель) або бездротової синхронізації (інфрачервоний або радіо синхронізатор). Детальніше про техніку зйомці зі спалахом з дистанційним управлінням я буду писати окремо.

ltltkit_b [1]— побудувати будь-які схеми освітлення з зовнішніх спалахів , які можна використовувати і в приміщенні, і на виїзді. Така мобільна і компактна студія, яка незамінна для професійних зйомок в будь-яких умовах.

У цій статті я лише коротко торкнулася теми використання спалахів у фотографії. Нам ще належить розібратися, коли і як знімати зі спалахом в приміщенні і на вулиці, як «прокачати» свою спалах і багато-багато іншого. Але це, так би мовити, вже зовсім інша історія …

Хороших вам знімків!