Починати розбиратися з нюансами фотозйомки я пропоную з поняття «діафрагма». По-перше, це одне з базових понять у фотографії, по-друге, за допомогою діафрагми вже після прочитання цієї статті ви зможете управляти результатом зйомки.

aperture-anim

Чисто в технічному аспекті діафрагма вашого фотоапарата — це частина конструкції у вигляді тонких металевих пелюсток, які розташовані по колу вздовж обода об’єктива. При спуску затвора пелюстки діафрагми закриваються до встановленого значення і утворюють отвір, через яке проходить потік світла.

Стосовно до параметрів зйомки діафрагма — це число або значення, яке позначає, наскільки широко відкриються пелюстки в момент зйомки. Традиційно це число позначається латинською буквою f.

fotolia_11886163_s [1]Існує шкала діафрагменних значень , тобто вже прийнятих позначень ступеня відкриття (або закриття) діафрагми фотоапарата. У сучасних цифрових фотокамерах діафрагма може набувати наступних значень (читати зліва-направо):

 

1.2 1.4 1.6 1.8 2 2.2 2.5 2.8 3.2 3.5 4 4.5 5.0 5.6 6.3 7.1 8 9 10 11 13 14 16 18 20 22

діафрагмиЗапам’ятайте важливу закономірність : чим менше числове позначення діафрагми, тим ширше розкриються пелюстки. Наприклад, при встановленні значення діафрагми f = 3.5 пелюстки розкриються більше, ніж при значенні f = 5.6.

 


Це цікаво : На жаргоні фотографів діафрагму називають просто «діркою». Наприклад, часто можна почути таку фразу «відкрий дірку сильніше» або «закрий дірку на 11». Знайте, що мова йде про налаштування діафрагми.

Не стану вантажити вас теорією, чому люди придумали саме такі дивні цифри для позначення ступеня відкриття діафрагми. На даному етапі це вам не знадобиться, а буде тільки збивати з пантелику. Перейдемо до більш корисною частини — розглянемо, як за допомогою виставлення різних значень діафрагми можна вплинути на результати зйомки.

aperture [1]Від значення діафрагми залежать два параметра кінцевого зображення: яскравість знімка і глибина різкості на фотографії (ступінь розмиття фону). Розберемося спочатку з яскравістю. Через отвір діафрагми проходить світло, який потім потрапляє на світлочутливий елемент (в цифровій фотографії — на матрицю). Значить, чим більше відкрита діафрагма (чим менше виставлено число f), тим більше світла потрапить на матрицю, і тим більше яскравими (світлими) будуть ваші фотографії. Якщо сильніше закрити діафрагму (виставити велике число f = 11, 16 або 22), тим менше світла пройде через об’єктив, і тим більше темним вийде зображення.

aperture-Тепер подивимося, як за допомогою виставлення параметрів діафрагми можна керувати глибиною різкості на фотографіях. На даному етапі під глибиною різкості будемо просто розуміти ступінь розмиття об’єктів в кадрі. Точніше ступінь розмиття об’єктів, які знаходяться не в фокусі. Отже, при незмінності всіх інших параметрів зйомки діє просте правило: чим більше ви відкриваєте діафрагму, тим сильніше розмиються об’єкти , що знаходяться поза фокусом (зазвичай це фон). А якщо діафрагму затиснути, то велика частина об’єктів в кадрі виявиться в зоні різкості.

Ну ось, тепер ви знаєте один із секретів фотографій, на яких розмитий задній план! Як застосувати ці знання на практиці, читайте в статті «Як виставляти діафрагму. Практикум » .

Ваші питання по темі статті залишайте в коментарях внизу. І не забувайте ділитися посиланням на статтю з друзями!

Вдалих вам знімків!