Світло — це основний інструмент фотографа. За допомогою світла ми в буквальному сенсі малюємо зображення. М’який жіночий портрет або фотографію чоловіка з жорстким освітленням, західне небо або місячний пейзаж — від вибору освітлення на 80% залежить успіх вашого кадру.  Постійні і імпульсні джерела світла.

% D0% bf% d0% be% d1% 81% d1% 82% d0% be% d1% 8f% d0% bd% d0% bd% d1% 8b% d0% b5-% d0% b8-% d0% b8 % d0% bc% d0% bf% d1% 83% d0% bb% d1% 8c% d1% 81% d0% bd% d1% 8b% d0% b5-% d0% b8% d1% 81% d1% 82% d0% be% d1% 87% d0% bd% d0% b8% d0% ba% d0% b8-% d1% 81% d0% b2

У попередніх статтях ми вже поговорили про колірну температуру світла, напрямку світла, законах розподілу світла і характер освітлення. У цій статті давайте розберемо особливості постійних і імпульсних джерел світла .

За характером роботи і тривалості освітлення джерела світла поділяють на постійні і імпульсні (змінні).

Постійні джерела  освітлення випромінюють світло безперервно, тобто протягом часу роботи постійно висвітлюють об’єкт зйомки. До постійних джерел можна віднести природний денне світло, а також штучне світло від ламп розжарювання, електроприладів, ліхтарів, ламп денного світла, спеціальний відеосвет, студійні джерела постійного світла і т.п.

% D0% bf% d0% be% d1% 81% d1% 82% d0% be% d1% 8f% d0% bd% d0% bd% d1% 8b% d0% b9-% d1% 81% d0% b2% d0% b5% d1% 821Імпульсні ж джерела  освітлення випромінюють світло лише на нетривалий час (на частку секунди) по команді фотографа. Імпульсними джерелами є всілякі різновиди фотоспалахів — вбудовані і зовнішні накамерні спалаху, студійні імпульсні моноблоки.

% D0% b8% d0% bc% d0% bf% d1% 83% d0% bb% d1% 8c% d1% 81% d0% bd% d1% 8b% d0% b9-% d1% 81% d0% b2% d0% b5% d1% 821Імпульсний джерело може за тисячну частку секунди видати кількість світла, необхідне для реєстрації зображення на світлочутливої ​​матриці фотоапарата. У той час як для отримання достатньої кількості світла від постійних джерел зазвичай потрібен довший час їх роботи. Залежно від інтенсивності освітлення цей час може становити від тисячних часток секунд яскравим днем ​​до десятків секунд при зйомці нічних пейзажів, тьмяних ліхтарів, зірок і ін.

Отже, основна відмінність постійних і імпульсних джерел світла в характері їх роботи. Ця відмінність і породжує особливості зйомки з постійним і імпульсним світлом. З постійним світлом все більш менш зрозуміло і нескладно — все фотографи починають знімати насамперед з постійним природним світлом.

Особливості зйомки з постійними джерелами світла:

10467367-noe-nnnnnnnnnnn-noe-nf-n11. Основний параметр експозиції, який регулює кількість постійного світла — це витримка. Звичайно, витримка працює нерозривно з діафрагмою і ISO. Але головне, що при роботі з постійними джерелами у фотографа практично немає обмежень за значенням витримки (крім обмежень, пов’язаних з появою розмитістю від тремтіння камери і смаза при зйомці руху). Її можна виставляти як завгодно коротку при зйомці на яскравому сонці, наприклад, або як завгодно довгу — для реєстрації руху зірок.

2. Ви можете зробити кадр в будь-який момент часу з упевненістю в 99%, що постійне джерело буде світити так само, як він світив хвилину назад. Протягом часу роботи постійні джерела можуть незначно змінювати інтенсивність світла і колірну температуру, але зазвичай це відбувається поступово, дозволяючи фотографу пристосуватися до змін. Єдиний виняток — це яскраве сонце в хмарний день, яке то виходить, то заходить за хмари, в результаті чого істотно змінюється характер освітлення.

3. Є можливість ще до натискання кнопки спуску відразу побачити і оцінити характер освітлення , світлотіньової малюнок і кінцевий вигляд, який прийме об’єкт зйомки на фотографії.

4. Якщо постійне джерело світла природного походження, то ви обмежені в управліннійого потужністю і напрямком. Зйомка з природним світлом — це пристосування до умов освітлення. Варіанти можуть бути різні:

— чекати відповідного світла (часу доби, погоди і т.п.)

— вибирати локацію з схожим світлом

— використовувати укриття, відбивачі, розсіювачі для поліпшення якості світла і т.п.

А чим же відрізняється робота з імпульсними джерелами? Чому іноді не спрацьовує спалах? У чому складність роботи з імпульсним світлом? Відповіді на всі ці питання ви знайдете нижче.

Особливості зйомки з імпульсними джерелами світла:

photographer_811.       «Світло» можна брати з собою і повністю контролювати потужність, напрям, характер, ширину світлового потоку і іноді навіть задавати регулювати колірну температуру за допомогою насадок.

2. Для роботи імпульсних джерел світла потрібна електроенергія. Якщо ми говоримо про звичайні зовнішніх спалахах, то проблема вирішується придбанням батарейок або акумуляторів. А ось зі студійними моноблоками на виїзді доведеться складніше — крім самих приладів, стійок і сотфбоксов вам доведеться тягти генератор і підключати до нього прилади. Причому чим більше джерел і чим довше час зйомки, тим дорожче і важче буде така собі «батарейка» для виїзної студії. При зйомці в приміщенні, звичайно, проблем з доступом до електромережі не виникає.

3. Імпульсні джерела з вкрай коротким імпульсом дозволяють заморозити рух навіть на «довгій» витримці. Наприклад, при використанні зовнішнього спалаху ви зможете отримати «заморожене» зображення людини в стрибку навіть на витримці, наприклад, 1/125 секунди, що не заморозила б те ж саме рух при зйомці з постійним світлом. Звертаю вашу увагу, що не всі імпульсні джерела мають досить коротким імпульсом для використання в якості «заморожує». Наприклад, недорогі студійні моноблоки зазвичай не дозволяють заморозити бризки води в студії. Тому досвідчені фотографи для заморозки води використовують або зовнішні спалахи, або знімають на коротких витримках з постійним світлом.

4. Деякі недорогі імпульсні моноблоки при повному збігу назв моделі моноблоків можуть злегка відрізнятися по колірній температурі. Тобто імпульси, що генеруються двома однаковими джерелами можуть злегка відрізнятися по температурі один від одного. Однак це не критично і тільки в крайніх випадках помітно при перегляді фотографій.

5.       Не відразу видно світлотіньовий малюнок , який дають імпульсні джерела (перш за все — зовнішні спалахи). Тільки студійні моноблоки з вбудованою функцією пілотного світла дозволяють попередньо приблизно оцінити схему освітлення. При роботі ж зі спалахами доводиться виставляти світло «на око» і робити тестові знімки, підбираючи положення і настройки спалахів.

6.       Обмеження щодо виставлення витримки — в режимі стандартної (НЕ високошвидкісної синхронізації) не можна виставляти витримку коротше витримки синхронізації камери зі спалахом (зазвичай не коротше 1 / 200-1 / 320 с, в залежності від моделі камери). При порушенні цього правила частина кадру буде закрита чорною смугою — затвором фотоапарата.

7.       Імпульсні джерела можуть не спрацювати в момент натискання на спуск, і кадр буде втрачено. Найбільш часті причини неспрацьовування спалахів і моноблоків:

· Спалах «заснула» після тривалої бездіяльності з вашого боку. Для цього досить повторно натиснути на спуск або на кнопку спрацьовування на синхронізатор

· Сіли батарейки (в самій спалаху або в синхронізатором) — замінити батарейки або акумулятори (завжди майте запасні)

· Відійшов контакт — перевірте, чи надійно закріплена спалах, чи є контакт з синхронізатором

· Перегрів — зробіть невелику перерву в зйомці. Якщо перегрілася зовнішній спалах, витягніть батарейки (вони будуть нестерпно гарячими) і покладіть їх окремо від спалаху — так вони охолонуть швидше

· Чи не спрацьовує синхронізація — перевірте працездатність синхронізатора, можливо, порушена максимальна дистанція синхронізації і синхронізатор просто «не маєте наміру звертатися»

· Перегоріла лампа — зовнішній спалах несемо в ремонт, в моноблоці замінюємо згорілу лампу на нову (якщо є запасна)

Ці особливості роботи постійних і імпульсних джерел світла потрібно знати не тільки для більш ефективної роботи з кожним з типів світла в окремо, але для досягнення цікавих ефектів при зйомці зі змішаним світлом. Але докладніше про ці техніках в окремій статті. А поки подивіться відеоурок по змішуванню джерел освітлення з різною колірною температурою (зйомка зі змішаним світлом).

Сподіваюся, тепер ви маєте загальне уявлення про різних джерелах освітлення. Тепер саме час закріпити все на практиці!

Хороших вам знімків!