Золотое сечение — це більш складний принцип побудови композиції, який лежить в основі правила третин. Поняття золотого перетину використовувалося такими художниками як Леонардо да Вінчі і Альбрехт Дюрер. У цій статті я постараюся простими словами пояснити сенс цього принципу і те, як він може допомогти вам у створенні гарних і композиційно цікавих фотографій. Золотое сечение.

У природі практично все влаштовано за правилом золотого перетину, включаючи елементи людського тіла.

bodygolden1Правило золотого перетину було застосовано як при будівництві піраміди Хеопса,

piramid1так і при створенні фасадів собору Паризької Богоматері (Нотр-дам де Парі).

notr-dame1Наше око звик до даної пропорції, і все, зображене з дотриманням композиційного правила золотого перетину, сприймається як гармонійне зображення. У той час як порушення золотого перетину при створенні композиції створить дисбаланс.

Я не буду втомлювати вас поясненням правила золотого перетину з математичної точки зору і просто скажу, що певні точки в композиції картини або фотографії автоматично привертають увагу глядача. Це чотири точки, розташовані на відстані 3/8 і 5/8 від відповідних країв. На зображенні виглядає це так.

zolotoe-sechenie-scheme1Як ви бачите лінії золотого перетину сконцентровані в центрі рамки на відміну від правила третин , де лінії рівномірно розподілені по всьому простору.

2-rule-of-thirds1Маючи в своєму розпорядженні об’єкт в в цих точках перетину, ви робите його центральною частиною композиції, привертаючи увагу глядача до нього.

Як застосовувати правило золотого перетину про компонуванні кадру

На щастя в більшості сучасних фотоапаратів є така функція як «сітка». Тому я раджу включити її перед тим, як визначати композицію кадру і далі дотримуватися наступних рекомендацій:

  • На точках перетину ліній золотого перетину розташовуйте найцікавіші і найважливіші моменти вашого фотографії. У разі якщо ви вибрали очевидний центр композиції (одиноку постать людини, дерево, найяскравіший автомобіль), то розташуйте його так на перетині решітки, щоб він був на третину знизу або зверху рамки, або на третину з кожної зі сторін.
  • golden1
  • Якщо ви хочете виділити передній план композиції, то розташуйте лінію горизонту уздовж верхньої лінії сітки, щоб отримати зразкове співвідношення ландшафту до неба 2: 1.firstplan1
  • Якщо ж ви хочете сфокусувати увагу глядача на небі, то краще розташувати лінію горизонту вздовж нижньої лінії сітки.secondplan1
  • Розташування лінії горизонту по центру зазвичай виглядає гармонійно при створенні симетричних і статичних знімків.

symmetri1

  • Передати рух в знімку можна шляхом зміщення об’єкта з центру в ліву область знімка.

У разі якщо функція «сітка» не передбачена цією моделлю фотоапарата, то рекомендую скористатися спрощеним приниципе золотого перетину — правилом третин. Його буде легше застосовувати на око ніж правило золотого перетину.