Отже, уявімо, що ви вже розібралися з такими основними поняттями як глибина різкості , експозиція , витримка , але ці знання чомусь не роблять ваші фотографії виразними і запам’ятовуються. Справа в тому, що для створення гарної фотографії недостатньо тільки зафіксувати зображення, необхідно створити гармонійну композицію в кадрі.

Цього можна домогтися або розташовуючи об’єкти в кадрі певним чином, або вибравши правильний кут для зйомки або ж шляхом подальшої обрізки (кропа) фотографії при обробці. Існує кілька традиційних правил побудови композиції в фотографії : правило третин, золотий перетин, правило діагоналей і правило діагонального золотого перетину. Композиція у фотографії.  Почнемо з правила третин.

 

Що таке правило третин

2-rule-of-thirds1Подумки розділіть зображення на три частини по вертикалі і горизонталі, таким чином, щоб у вас вийшло 9 однакових за розміром квадратов.Правіло третин полягає в тому, щоб розташувати основні об’єкти на фотографії (смислові або композиційні центри) в точках перетину третин або уздовж ліній. Наше сприйняття влаштовано так, що ми не можемо утримувати в увазі відразу всі частини фотографії одночасно. Тому для кращого сприйняття всієї фотографії необхідно вказати місця, на яких повинен затриматися погляд глядача. Маючи в своєму розпорядженні найважливіші об’єкти вздовж ліній або в точках їх перетину, ви тим самим фокусируете увагу глядача на головних об’єктах в кадрі.

Приклади порушення і дотримання правила третин

3-violation-of-the-rule-of-thirds1В даному випадку правило третин порушено як по горизонталі, так і по вертикалі. Якщо дотримання правила третин, то горизонт не повинен проходити строго посередині кадру, так само як і постать людини не повинна ділити фотографію навпіл вертикально. На фотографії нижче і лінія горизонту і фігура людини розташовані уздовж ліній третин, що робить композицію більш гармонійним.

3-good-example1Як використовувати правило третин: поради .

Задайте собі кілька запитань перш ніж фотографувати:

  • Що є основними, важливими об’єктами зйомки для даної фотографії?
  • Де я хочу їх розмістити: на точках перетину або уздовж ліній?

2. Запам’ятайте, що в пейзажі горизонт краще розташовувати на верхній або нижній лінії третин, а не по центру, а самотнє дерево або фігуру людини краще зрушити на одну з вертикальних ліній. 3. У разі одиночних портретів очі об’єкта розташовуйте уздовж верхньої лінійки третин лінії. На групових портретах особи розташовуються по лініях третин. Композиція у фотографії.

3-portrait3-group-photo

Перевірте себе

Зверніть увагу на фотографії нижче. Оцініть їх з точки зору дотримання правила третин. Композиція яких фотографій гармонійна, а які фотографії можна було б поліпшити і як? Пишіть свої відповіді в коментарях.

 

4-1-example1

 

 

 

 

 

 

 

4-2-example1

 

 

 

 

 

 

4-3-example1