Це може здатися одним з найпростіших дій фотографії: вирівнювання горизонту. Більшість фотографів намагається, щоб горизонт на фотознімках був прямим, але зазвичай цьому приділяється не особливо пильну увагу. А чому? ЧОМУ ПОТРІБНО ЗАВАЛЮВАТИ ГОРИЗОНТ

Ну, тому що вирівнювання горизонту — дуже просте завдання. Чи Не так? На практиці, однак, вирівнювання видимої межі неба з землею вимагає більшої обережності, ніж багато хто думає.

Ви не можете просто покладатися на «віртуальний горизонт» своєї камери або інструмент автоматичного випрямлення при постобробці. Людське сприйняття рівня горизонту — більш складно. Давайте розберемося по порядку.

Прості випадки

Іноді вирівнювання горизонту зовсім не складно. У ситуаціях, коли він повністю рівна, навколо немає очевидних відволікаючих чинників, наприклад, морських пейзажів або великих полів. У такій ситуації відкоригувати лінію дійсно просто.

NIKON D800E + 24mm f/1.4 @ 24mm, ISO 100, 20 seconds, f/11.0NIKON D800E + 24mm f/1.4 @ 24mm, ISO 100, 20 seconds, f/11.0

Однак прості випадки трапляються набагато рідше, ніж ви думаєте. Найчастіше, що у знімається сцені призведе до того, що горизонт виявиться нерівним або зігнутим. В окремих випадках, можливо, навіть не видно чіткого горизонту. Ці ситуації роблять проблему набагато складніше.

Перцептивний горизонт

Кожна фотографія має свій перцептивний, або візуально сприймається, горизонт — кут, під яким зображення виглядає рівно.

Перцептивний горизонт не завжди узгоджується з реальним горизонтом. Іншими словами, — це коли ви використовуєте бульбашковий рівень на верхній частині своєї камери, і він каже, що зображення повністю рівне, але ваші фотографії візуально сприймаються сильно нахиленими. Те ж саме можна сказати і про віртуальному горизонті в камері, який запевняє фотографа не вірити очам своїм і вважати який завалив весь знімок на бік рівною обмежувальною лінією.

Причина? Якщо віддалені об’єкти на вашій фотографії нахилені, наприклад, як на фотографії нижче, де довга гряда проходить посередині кадру, вони повинні функціонувати в якості нової горизонтальної лінії. Якщо це не так, ваше фото не буде виглядати рівним, незалежно від того, наскільки добре ви вирівнювали камеру щодо реального горизонту знімається сцені.

NIKON D800E + 105mm f/2.8 @ 105mm, ISO 100, 1/10, f/16.0NIKON D800E + 105mm f/2.8 @ 105mm, ISO 100, 1/10, f/16.0

Потрібно пам’ятати, що візуально сприймається горизонт не завжди відповідає «технічно правильного» горизонту.

Більш складні випадки

Більшість фотографів погоджуються, що коли на фотознімку присутній нерівномірна горбиста лінія горизонту, необхідно нахиляти камеру, щоб зображення вирівнювалося. Але у фотографів-пейзажистів виникають ситуації набагато складніше.

Іноді зовсім інші візуальні сигнали можуть зробити фото похилим. Наприклад, знімок нижче красномовно демонструє це, так як горизонт на фотографії рівний, але для багатьох людей зображення буде мати сильний нахил.

NIKON D5100 + 18-55mm f/3.5-5.6 @ 32mm, ISO 100, 6 seconds, f/22.0NIKON D5100 + 18-55mm f/3.5-5.6 @ 32mm, ISO 100, 6 seconds, f/22.0

Ось ця ж фотографія з накладеним горизонтальною лінією. Лінія відзначена трохи нижче горизонту, щоб найкращим чином проілюструвати всі вищесказаного.

Якщо ви бачите чіткий нахил у вихідному зображенні, про що це говорить? У випадку, який ми розглядаємо, відповідь розташовується на іншому рівні фотографії — візуальний горизонт фіксується по хвилях, вымывающимся на берег. З-за похилій природи пляжу і ці лінії здаються похилими. Таким чином виходить, що кожен візуальний сигнал на фотографії говорить глядачеві про те, що зображення дуже нахилена вправо вниз. Єдина лінія, яка здається плоскою, — це сам горизонт, який недостатньо сильний, щоб переважити всі контрприклади на передньому плані.

Це не єдиний випадок, коли складно зрозуміти, що ж виступає істинним горизонтом на знімку. Людську візуальну систему легко обдурити, якщо зробити все правильно. Погляньте на малюнок нижче. Ви бачите чіткий нахил (верх наліво, вниз направо).

Насправді це не так. Дане зображення повністю рівне, але переважна більшість людей побачать у ньому незаперечний нахил, так як мозок людини бачить окремо кожен сегмент і сприймає його похилим, що і створює враження загальної наклоненности.

Наведений приклад нічим не відрізняється від фотографій. Навіть якщо горизонт у вашій фотографії є технічно рівним, відповідним орієнтовним лініях у програмі для постобробки, це зовсім не означає, що лінія горизонту і виглядає рівно.

Що можна порадити початківцям фотографам? Приспосабливайтесь до візуально сприймається горизонту, так як це найкращий спосіб зробити свої фото цікавими для стороннього глядача.

Які ще виникають ситуації, що впливають на можливість вирівняти горизонт?

  1. Загальний нерівномірний нахил у знімається сцені.
  2. Помітне спотворення об’єктиву.
  3. Просте відсутність горизонту в деяких зображеннях.
  4. Інші оманливі візуальні лінії.

Що ви можете зробити в таких випадках, тобто в більшості випадків?

Рекомендації такі: прагнути до передачі візуальної лінії горизонту, а не технічною. У більшості випадків ви хочете, щоб ваші фотографії виглядали рівно, навіть якщо технічно вони не є рівними. Щоб домогтися такого результату, слідкуйте уважно за будь-якими лініями, які потрапляють у ваш кадр. Цілком ймовірно, що у вашій композиції є дерево, яке буде здаватися похилим, або смужки на передньому плані, що впливають на уявну простоту зображення.

Не використовуйте сліпо опцію «автоматичного випрямлення» у своєму програмному забезпеченні, при постобробці зображення. Те ж саме стосується бульбашкового рівня або ліній віртуального горизонту в камері. Навіть малювання горизонтальної лінії на РК-екрані для вирівнювання зображення не буде стовідсотково надійним. І хоча ці методи працюють в певних ситуаціях вони безумовно не завжди будуть відповідати перцептуальному горизонту.

Ще одна порада, який варто згадати: спробуйте дзеркально відобразити зображення в горизонтальній площині при постредактировании. Подивившись на нову версію, ви побачите фотографію в новому світлі, включаючи потенційні проблеми з горизонтом, який могли і не помітити спочатку.

Відобразіть фотографію дзеркально по горизонталі

Крім того, варто періодично переглядати свої старі фотографії і перевіряти виглядає на них горизонт рівним і горизонтальним. Подивившись свіжим поглядом ви зможете оцінити свої зусилля і вийшла роботу і зрозуміти не стали недоліки кочувати з роботи в роботу.

Досить цих порад, щоб всі ваші фотографії стали виглядати ровненькими? По всій видимості, немає. Вирівнювання своїх знімків у відповідності з візуальним горизонтом, потребує деякого часу і практики для освоєння. Насправді, напевно, варто визнати, що ради не можуть допомогти всім безумовно. Кожна людина бачить світ по-своєму. (Те, що виглядає абсолютно рівним для вас може здатися похилим комусь іншому.)

Тим не менш, варто спробувати. Завалений горизонт у багатьох випадках буде свідчити про непрофесіоналізм або поспіху. Нерівний горизонт іноді і тільки іноді виступає в ролі фішки і спеціально задуманого нюансу. А для більшості фотографів рівна, чітко горизонтальна лінія з’єднання неба з землею — те, що потрібно. Не забувайте про це, коли збираєтесь знімати, наприклад, пейзажну фотографію.